‘Türkiye’den Hindistan’daki hasta ameliyat edilebilecek’

Dr. Muharrem Usta yapay zeka teknolojileri ile birlikte Türkiye'deki bir doktorun Hindistan'da bir hastayı ameliyat edebilecek hale geleceğini söyledi.

‘Türkiye’den Hindistan’daki hasta ameliyat edilebilecek’

Yapay zeka teknolojilerinin teşhis ve tanıda birçok fark yarattığını belirten Usta, bu durumun doktorlara bir avantaj sağladığını ancak son kararı yine doktorun verdiğini söyledi.

Usta, “Yapay zeka ile biz ne üretirsek üretelim doktor yine hasta ile muhatap olabiliyor ama bir fark olacak. Basit hastalığı olan insanlar muhtemelen yapay zeka yazılımları sayesinde hastaneye gitmemeye başlayacak. O zaman doktorların zamanları daha rahatlamış olacak.

Hastalar hastaneye gitmeyince doktorlar artık hastalara daha fazla vakit ayıracaklar. En çok vakti en kritik hastalara ayırmaya başlayabilecekler. Özetle yapay zeka sisteme yeni bir dizayn getiriyor ve gelecekle ilgili alışkanlıklarımızı değiştiriyor” dedi.

Yapay zekada veri toplamanın çok önemli olduğunu ve veriyi işleyerek bilim dünyasına da katkıda bulunulduğunu ifade eden Usta, “Yapay zekada elinizde çok büyük bir data varsa doktorun 20 yılda göreceğinin 20 katını 6 ayda yapay zekaya öğretiyoruz ve bilgiyi unutmayan bir hafıza elinizde oluyor” dedi.

“DATA DÜNYADA HİDROKARBON YATAKLARINDAN DAHA DEĞERLİ”

MLP Care Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Dr. Muharrem Usta sağlık alanında kamu kurumları haricinde dünyadaki en büyük 10 veri deposundan birine sahip olduklarını belirterek şunları söyledi: “Şu anda hidrokarbon yatakları birbiriyle savaşıyor ama hidrokarbon yataklarından daha değerli bir şey var artık: Büyük veri. Kim o büyük veriyi yakalar ve yapay zeka ürünü geliştirmek üzere hazırlar ve kullanmaya başlarsa dünyaya onlar hükmedecekler.”

“BURADAN HİNDİSTAN’DAKİ HASTAYI AMELİYAT EDEBİLİR”

Yapay zeka sayesinde Türkiye’den Hindistan’daki bir hastanın ameliyat edilebilecek noktaya geldiğini söyleyen Usta sözlerine şöyle devam etti: “Elimizde bir tablet ile buradan Hindistan’daki bir hastayı masa üstündeki robotik kollarla ameliyat edebilriz. Yaptığı ameliyatın başarısını da yaptığı anda test edebiliriz.

Yapay zeka doktoru takip ediyor ve iyi gidiyorsa devam edebiliyor. Biraz tuhaflık varsa sarı ışık yanabiliyor, eğer hastaya zarar vermeye başlıyorsa kırmızı ışık yanıyor ve gerekirse robotun kolları orada ameliyatı kesebilir. Yani yapay zeka bir taraftan doktora inanılmaz destek olurken bir taraftan insan sağlığı ile ilgili olağanüstü katkılar ortaya çıkarmaya başlayacak.”