Cumhurbaşkanlığı forsuyla ‘korona’ yardımı tartışma konusu oldu… AKP’den ‘fors’ açıklaması geldi

Türkiye, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadeleye destek amacıyla İspanya ve İtalya'ya tıbbi yardım malzemesi gönderdi. Yardımların Cumhurbaşkanlığı forsuyla gönderilmesi sosyal medyada tartışma konusu oldu. AKP'den 'fors' eleştirileriyle ilgili 'Siyasi hastalık üretme çabası' açıklaması geldi.

Cumhurbaşkanlığı forsuyla ‘korona’ yardımı tartışma konusu oldu… AKP’den ‘fors’ açıklaması geldi

Milli Savunma Bakanlığı bünyesindeki fabrika ve dikimevlerinde, koronavirüs salgınına karşı maske, tulum, yüz maskesi, göz maskesi ve dezanfektan üretildi. Bakanlık bünyesinde yerli ve milli imkanlarla üretilen malzemelerin, koronavirüs salgını ile mücadele eden iki ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da talimatı üzerine İspanya ve İtalya’ya gönderilmesine karar verildi. Üretim noktalarında paketlenen yardım malzemeleri, kamyonlarla Etimesgut Askeri Havaalanı’na getirildi. Üzerinde Türkiye-İspanya, Türkiye-İtalya bayrakları yan yana bulunan kargo paketleri, askerler tarafından askeri kargo uçağına yüklendi.

Kargo paketlerinin üzerine İtalyanca ve İspanyolca yazılan, Hz. Mevlana’nın, ‘Ümitsizliğin ardından nice ümitler var. Karanlığın ardından nice güneşler var’ sözleri ile ‘Türkiye’den İspanyol-İtalyan halkına sevgilerle’ notu yer aldı.

Maske, tulum, yüz maskesi, göz maskesi ve dezenfektanlar, kargo uçağı A400 M ile İspanya ve İtalya’ya gönderildi. Uçak önce İspanya, ardından İtalya’ya giderek yardım malzemelerini teslim edecek.

‘YARDIMI YAPAN DEVLETSE YAZILMASI GEREKEN TÜRKİYE CUMHURİYETİ’DİR’

Yardımların Türkiye Cumhuriyeti yerine Cumhurbaşkanlığı forsuyla gönderilmesi sosyal medyada tartışmalara neden oldu.

İyi Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, sosyal medya hesabından, “Türkiye’den İspanya’da giden bu yardımı Sayın Erdoğan kişisel olarak yapıyor ise bu amblemin kullanılmasında sorun yok. Ancak bu yardım Türkiye Cumhuriyeti devlet yardımı ise yazılması gereken Türkiye Cumhuriyeti’dir” sözleriyle tepki gösterdi.

AKP’DEN ‘FORS’ AÇIKLAMASI

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “fors” tartışmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Çelik, “Virüs salgınıyla uğraşırken siyasi hastalık üretmeye ara vermeyenler olması üzücüdür. Yardım kolilerinde Cumhurbaşkanlığı Forsu ile bayrağımızı görmemekte ısrar etmek, siyasi hastalık üretmeye ara vermemenin neticesidir” dedi.

Çelik, Türkiye’nin kendi tedbirlerini alıp, uluslararası mücadeleye de katkıda bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“İtalya ve İspanya’ya ülkemizin gönderdiği yardımların üzerinde ‘Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’ yazmasını bazı siyasiler eleştiriyor. Cumhurbaşkanlığı makamının Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil ettiğini bu siyasiler bilmiyor olamazlar. Bilmiyorlarsa durumları vahimdir. Yardım kolilerinin üzerinde Cumhurbaşkanlığı Forsu ile beraber olan bayrağımızı görmemekte ısrar etmek, maalesef siyasi hastalık üretmeye bugünlerde bile ara vermemenin bir neticesidir. Bütün bu yardımlar milletimiz ve devletimiz adına yapılmaktadır. ‘Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’ milletimizi ve devletimizi temsil etmektedir. Bu hem insanlığın mücadelesine katkıdır, hem de bizim ulusal mücadelemizin tamamlayıcısıdır. Milletimizin birbiri ile dayanışma arzusunun Cumhurbaşkanımız tarafından bir milli dayanışmaya dönüştürülmesini eleştiren siyasilerinki de aynı siyasi hastalığın parçasıdır. Bugün dayanışma içinde olmayacaksak ne zaman olacağız.”