Türkiye’den kritik İran açıklaması

featured
service

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu İran’daki olaylarla ilgili açıklamada bulundu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu İran‘daki protestolara yönelik “Son günlerde İran’da yaşanan olayların bir an önce bitmesini ve İran’ın huzura kavuşmasını diliyoruz” dedi.

Başta Suriye olmak üzere bölgesel konular hakkında İran ile istişareleri sürdürdüklerini dile getiren Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son harekatımıza yönelik İran’dan gelen eleştirilere de tabiatıyla her seviyede gereken tepkiyi gösterdik. İran halkına zarar veren ve bölgesel ticareti olumsuz etkileyen yaptırımlara karşı olduğumuzu da başından beri söyledik. Son günlerde İran’da yaşanan olayların bir an önce bitmesini ve İran’ın huzura kavuşmasını da diliyoruz.”

Irak’ta Musul ve Basra Başkonsolosluklarının yeniden faaliyete geçirildiğini de duyuran Çavuşoğlu “Irak’ın tüm kesimlerine ulaşma hedefimiz doğrultusunda Musul ve Basra Başkonsolosluklarımızı yeniden faaliyete geçiriliyoruz. Necef ve Kerkük’te ilk kez Başkonsolosluk açılmasına yönelik çalışmalarımız da devam ediyor” sözlerini kullandı.

‘KIBRIS KONUSUNDA MÜZAKERE YOK’

Çavuşoğlu, Yunanistan’la diyalog kanallarını açık tuttuklarını belirterek, son seçimlerde iktidara gelen, Kiryakos Miçotakis başkanlığındaki Yeni Demokrasi Partisi hükümetiyle sorunlu meseleleri ele almayı kolaylaştıracak olumlu gündem başlıklarına odaklanmayı hedeflediklerini söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Milli dava Kıbrıs konusunda sırf müzakere etmek için tekrar masaya oturmayacağımızı sizler huzurunda vurgulamak isterim. Doğu Akdeniz’de en uzun kıyı şeridine sahip olan Türkiye’nin Kıbrıs Adası’nın batısında ve kuzeyindeki deniz alanlarında meşru hak ve çıkarları bulunmaktadır. Ülkemiz bunları korumak için gerekli tedbirleri almıştır, almaya da devam edecektir. Hem kendi kıta sahanlığımızda kendi haklarımızı, hem de garantör ülke olduğumuz KKTC’nin haklarını korumaya devam edeceğiz.”

Türkiye’den kritik İran açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 sene önce

    Kıbrıs ta 1974 öncesi Türk lere ikinci sınıf insan muamelesi yapanlar Rum lar, EOKA ve EOKA-B faşist örgütleriyle Türk lere kan kusturan, katleden Rum lar, Kanlı noelde küçücük yavruları katleden, Türkleri katledip toplu mezarlara gömenler Rum lar, Enosis hedefi olan Rum lar, Şimdi, birleşmek ve gene Ada da tek söz sahibi olmak isteyenler Rum lar. Peki, ödün verecek olan niçin biz olalım ? Rum lar birleşmek istiyorlarsa (önceki suçları da sabit olduğundan) koşulsuz şartsız herşeyi kabul etmeleri gerekiyor.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!