Türkiye'den 'Lozan'lı Navtex

Türkiye, Limni Adası'nın Lozan ile belirlenen gayri askeri statüsü ihlal edildiği icin Ege'de yeni NAVTEX ilan etti. 24 Eylül saat 11.00'e kadar geçerli olacak. Türkiye geçen hafta da Sakız adası için Lozan'ı işaret eden bir Navtex yayınlamıştı.

Türkiye'den 'Lozan'lı Navtex

Türkiye, Limni Adası'nın Lozan ile belirlenen gayri askeri statüsü ihlal edildiği icin Ege'de yeni Navtex ilan etti. 24 Eylül saat 11.00'e kadar geçerli olacak. Türkiye geçen hafta da Sakız adası için Lozan'ı işaret eden bir Navtex yayınlamıştı.

ÇAVUŞOĞLU LOZAN'I HEDEF ALMIŞTI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun geçen hafta katıldığı CNN Türk programında, Türkiye'nin kuruluş tapusu olan Lozan Antlaşması'nı hedef alan açıklamalarda bulunmuştu. Yunanistan ile Doğu Akdeniz ve Ege'de yaşanan gerilimin konuşulduğu programda, söz Yunanistan işgali altındaki Ege adalarına geldi.

Çavuşoğlu, iktidarları döneminde Yunanistan'ın tek tek silahlandırdığı adalarla ilgili eleştirilere Lozan'ı suçlayarak yanıt verdi. İsim vermeden Lozan için "Ders kitaplarında başarı olarak anlatılan anlaşma" diyen Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Meis'i İtalyanlara vermişiz, onlar da Yunanistan'a vermiş. Yanı başımızdaki adaları vermişiz, geçmişteki anlaşmaları büyük bir başarı öyküsü diye bize ders kitaplarında ilkokulda anlatmaya çalıştılar bizlere ama maalesef işte görüyoruz."