Türkiye'nin görülmesi gereken 10 muhteşem kanyonu

Türkiye, nehir akıntılarının değişmesi ve suyun devasa kayaları aşındırmasıyla oluşan harika kanyonlara ev sahipliği yapıyor. İşte Türkiye'nin birbirinden güzel kanyonları...

Türkiye'nin görülmesi gereken 10 muhteşem kanyonu

Kanyonlar dar ve dolambaçlı yapıları ile zaman zaman ürkütücü olsalar da bu doğa harikası derin vadiler aynı zamanda eşsiz bir görsel şölen sunmaktadır. İşte Türkiye Kültür Portalı'nın derlediği, Türkiye'nin en çok ziyaretçi çeken kanyonlar:

Kızılırmak üzerine kurulu olan Altınkaya Baraj Göleti üzerinde bulunan ve Vezirköprü’ye 13 km uzaklıkta bulunan Şahinkaya Kanyonu, Altınkaya Barajının en derin yeri olma özelliği ile dikkat çekmektedir.

Köprülü Kanyon Milli Parkı, Köprüçay’ın Bolasan köyü ile Beşkonak arasında 14 km uzunluğu ve 100 metreyi aşan duvar yüksekliği ile Türkiye'nin en uzun kanyonlarından biridir.

Toros Dağları'ndan doğarak doğa harikası kanyonlardan geçen Köprüçay, Serik'in güneyinden Akdeniz'e dökülür. İki tarafı dik, çıkılması hemen hemen imkansız olan kanyonlardaki yeraltı suları ile beslenen Köprüçay, Türkiye'nin en güzel doğal rekreasyon alanlarından birisidir.

Köprülü Kanyon Milli Parkı, barındırdığı doğal, tarihi ve kültürel zenginlikler sayesinde ziyaretçilerine çok sayıda etkinlik seçeneği sunmaktadır. Başta, Türkiye’nin en önemli rafting rotalarından biri olan Köprüçay üzerinde rafting, kano ve kanyoning (kanyon geçişi) sporları olmak üzere çok çeşitli etkinliklere katılma olanağı bulunmaktadır. 

Köprülü Kanyon Milli Parkı’nda dinlenme ve konaklama için, nehrin iki yanında konumlanan yeme-içme tesisleri, çadır kamp kullanma alanları ile park sınırları içindeki bungalov evler değerlendirilebilir. Milli Park’a giriş ücretsizdir.

ARAPAPIŞTI KANYONU / AYDIN

Kemer barajını besleyen Akçay’ın yıllar içerisinde aşındırmasıyla oluşan Arapapıştı Kanyonu, 380 metre yüksekliği, 6 km uzunluğu ile benzersiz bir doğayı sizlere sunmaktadır.