Türkiye’nin konuştuğu okulun müdürü açığa alındı! Müfettiş grubu gönderildi

Aksaray'da otizimli çocukların 'yuhlandığı' ve sınıflarının kapatılmasının istendiği iddia edilen Mehmetçik İlkokulu Müdürü Kuddisi Kurt, soruşturma kapsamında açığa alındı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 'Ankara'dan bir müfettiş grubu göndererek soruşturma sürecini başlattık. Soruşturma hassasiyetle sürüyor. Bütün velilerimiz müsterih olsun, hiçbir öğrencimizin eğitim hakkının engellenmesine izin vermeyiz' dedi.

Türkiye’nin konuştuğu okulun müdürü açığa alındı! Müfettiş grubu gönderildi

Türkiye’nin konuştuğu Aksaray’daki Mehmetçik İlkokulu’nda özel eğitim öğrencileri, bu sabah da okula gelerek, derslerine girdi. Milli Eğitim Bakanlığı, konunun incelenmesi için müfettiş görevlendirirken, TBMM Down Sendromu, Otizm ve Diğer Gelişim Bozukluklarının Yaygınlığının Tespiti Araştırma Komisyonu’nun da pazartesi günü okulda inceleme yapacağı belirtildi.

Özel öğrenciler bu sabah da okula gelerek, derslerine girdi.

Mehmetçik İlkokulu’nda, 42’si özel eğitim öğrencisi olmak üzere toplam 334 öğrenci eğitim görüyor. Aralarında otizmli öğrencilerin de bulunduğu 42 özel eğitim öğrencisinin, iddiaya göre diğer öğrencilerin velileri tarafından sınıflarının kapatılıp, başka okula gönderilmesi istendi. Özel eğitim öğrenci velileri de buna tepki gösterdi. Veliler arasında yaşanan tartışmalar da cep telefonu kameralarına kaydedilerek, sosyal medyada paylaşıldı.

Bunun üzerine soruşturma başlatan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından müfettiş görevlendirildi.  İnceleme başlatan Aksaray Valiliği de, özel eğitimli öğrencilerin 5 yıldır okullarında öğrenim gördüklerini ve görmeye devam edeceklerini açıkladı. Olası bir olayın çıkmasına karşın okulda polis görevlendirildi. İki gündür yaşanan gerginliğin ardından özel eğitimli öğrenciler de diğer öğrenciler gibi bugün okullarına devam etti. Okulda yaşanan tatsızlıktan üzüntü duyduğunu belirten öğrenci velisi Yasemin Kal, ”Okulumuz kaç yıllık okul. Bir olay yaşanmadı. Bu olay yaşanınca veliler de tepki gösterdi. Otizmlilerin itilip, kakılması gibi bir durum yok.  Niye yapalım biz de anneyiz” dedi.

‘OKUL HEPİMİZE YETER’

Özel eğitimli öğrenci velilerinin kendi çocuklarını istemediklerini öne süren Kal, ”Çocukları istemiyorlar. Sınıf bizim olsun, sizin maddi durumunuz iyi, siz çocuklarınızı başka bir yere servis edin diyorlar. O gün de arkadaşlarla geldik, valiyi bekledik. Otizmli öğrenciler daha önce arka kapıdan girmiyorlardı. Önceden hep buradan girerlerdi. Okulun bahçesinde oynuyorlardı. Sorun yoktu. Okul hepimize yeter. Niye biz iteleyelim, kakalım. Onlar da çocuk, aile. Benim otizmli çocuğum yok ama üzülüyorum. Böyle olmasını istemiyorum. Onların da bizim de gönlümüz olsun. Kimse üzülmesin.”

Otizmli öğrenci annesi Dilber Bolakar, ”Veliler istemiyor, şikayet var. Biz de buradan gitmek istemiyoruz. İnşallah da gitmeyiz” dedi.

Okul müdürü Kuddisi Kurt

OKUL MÜDÜRÜ AÇIĞA ALINDI

Yaşanan skandalın ardından Mehmetçik İlkokulu Müdürü Kuddisi Kurt, soruşturma kapsamında açığa alındı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, açığa alınan okul müdürünün yerine yeni müdürün görevlendirildiğini belirtti. Yetkililer, “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından müfettiş görevlendirildi. Müfettişler soruşturmayı yürütüyor. Okula psikolojik destek için sosyal ekibimiz görevlendirildi. Velilerimizle görüşmelerimiz de yapılıyor” dedi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI SELÇUK: MÜFETTİŞ GRUBU GÖNDERDİK

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da bugün konuyla ilgili açıklama yaptı. Selçuk, özetle şunları söyledi:

“Ailelerimiz müsterih olsunlar. Hiçbir çocuğumuzun ayrımcılığa maruz kalmasına müsaade etmeyiz. Otizmli evlatlarımızın eğitimde yaşadığı bazı sıkıntılar var, bununla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Kendi bilim alanım itibarıyla da bu konuda neler yapılması gerektiğini büyük bir hassasiyetle takip ediyorum.

Önümüzdeki günlerde tanıtımını yapacağımız ‘Bütünleştirici Eğitim’ projesini kamuoyuyla paylaşacağız.

Ankara’dan bir müfettiş grubunu göndererek soruşturma sürecini başlattık.”