Türkiye’nin Viyana Büyükelçisinden Sezgin Baran Korkmaz açıklaması

featured

Türkiye ve ABD tarafından kırmızı bültenle aranan SBK Holding kurucusu Sezgin Baran Korkmaz, ABD’nin talebi üzerine Avusturya’da gözaltına alındı.

Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, Korkmaz’ın bu ülkede gözaltına alındığı yönündeki iddiaları doğruladı.

Büyükelçi Ceyhun, Korkmaz’ın Avusturya’da gözaltına alındığı iddialarına ilişkin sorulara, “Doğru. Bilgimiz var. Takip ediyoruz.” cevabını verdi.

Hakkında Interpol’ün kırmızı bültenle arama kararı bulunan Korkmaz’ın 5 Aralık 2020’de yurt dışına çıktığı İstanbul Havalimanı’nın güvenlik kamerası kayıtlarından tespit edilmişti.

NE OLMUŞTU?

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ve Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, geçen yıl SBK Holding ve holdinge bağlı 6 şirketin hesaplarında yaptığı incelemelerde, 132 milyon dolar kara para aklandığını belirlemişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, SBK Holding ve alt şirketlerinde yönetici olan 19 kişi hakkında gözaltı kararı verilmiş, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, İstanbul merkezli 4 ilde düzenlenen operasyonda, şüphelilerden 11’i gözaltına alınmıştı.

Sezgin Baran Korkmaz’ın da arasında bulunduğu 8 şüphelinin ise yurt dışında olduğu tespit edilmişti.

PEKER’İN İDDİALARI

Suç örgütü lideri Sedat Peker, Habertürk TV program sunucusu Veyis Ateş’in yurtdışına giden SBK Holding Yönetim Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz’a ait otelde ücretsiz kaldığını ve kara para aklamakla suçlanan Korkmaz için arabuluculuk yaptığını ileri sürmüştü.

Ateş’in, Korkmaz’dan ‘yardım etmek için’ 10 milyon avro istediği iddia edilmişti. Bu iddiaları yalanlayan Ateş, yine de savunma yapmayarak Habertürk’ten istifa etmişti.

Öte yandan Sedat Peker, Sezgin Baran Korkmaz’ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun uyarısıyla yurt dışına gittiğini ileri sürmüştü.

Türkiye’nin Viyana Büyükelçisinden Sezgin Baran Korkmaz açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 1 sene önce

  2. Reza Sarraf geliyor gibi.
  Bizim büyükelçide kirli işlerin adamı, oda az değil

  Cevapla
 2. Isi dusenler bilir ulkemin elcilikleri cok ise yararlar. Hepimiz onlar icin yurtdisindayizdir, kendileri bizim icin orada degillerdir. Basiniza her hangi bir sey gelirse elciligi arayin, nasil yardim edemeyeceklerini cok iyi anlatirlar size. Hele ticaret musavirlikleri hep bulundugu ulkenin pazarlarini arastirir ki irtibata gectiginizde (eger cevap gelirse) isinize yaramayacak bir suru dosya yollarlar ki bir daha arama. Hani mobilya ihracati yapmak istersiniz, o ulkedeki potansiyel alicilari ve prosedurleri sorarsiniz, o kadar bilgi sahibilerdir ki size butun websitelerinin listesini yollayabilirler(otur bak di mi, onun isi mi ki oturup kendi baksin). Ozel danismanlarin yaptiginin binde birini yapamazlar(danismana verecek paran yoksa o da yok zaten). Sagolsunlar cok ise yariyorlar. Cok ise yariyorlar cooook. Ondan sonra ulkede neden dolar yok. Neden ihracat yok. Kucuk isletmenin yurtdisina acilmasi mumkun degil ki.

  Cevapla
 3. Uluslararasi samar oglanligi rolümüzü bir kez daha tüm dünyaya göstermis olduk. Türkiyenin sözde aradigi adami Avusturyada tutuklatma kudreti olmadigi ortaya cikti…ABD hööt diyince adam yakalandi. Simdi bu herifi ABD alir, Süslü Sülünün reziliklerini ortaya dökme tehditleriyle T.C.‘ne santajlar yapmaya baslar. Vatan hainliginden yargilanmasi gereken haramzadelerin devletadamcikligi yapabilecegi yegane ülke Türkiye Cumhuriyetidir. Sahipsiz ülke…

  Cevapla
 4. 1 sene önce

  Bu işlerde abd var ab var uk var diyen yazabilir mi, TC ile herkesin bir hesabı vardır, Gralıçanın adamlarının izi görebilen hiç yok mu Devlet yetkilileri hariç, onlar gereğini yapıyordur sanırım…?

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!