Türkiye’nin yeni ABD Büyükelçisi Sedat Önal kimdir?

Sedat Önal, Türkiye Cumhuriyeti'nin yeni ABD Büyükelçisi olarak atandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu kararı sonrası Sedat Önal'ın hayatı, yaşı, kariyeri merak konusu oldu. İşte ayrıntılar...

featured

Dışişleri Bakan Yardımcılığı da yapan Sedat Önal, 11 Ağustos 1963’te Kayseri’de doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden 1985’te mezunu olan Önal, Dışişleri Bakanlığındaki görevine Aralık 1989-Temmuz 1990’da PERD Personel Dairesi Başkanlığında Aday Meslek Memuru olarak başladı.

Daha sonra İADA İstihbarat ve Araştırma Dairesinde de Aday Meslek Memurluğu görevini yürüten Önal, buradaki görevinin ardından 1991-1993 tarihlerinde Türkiye’nin Kuveyt Büyükelçiliğinde Üçüncü Katip olarak çalıştı.

Ekim 1993-Ocak 1997 tarihlerinde Münster Başkonsolosluğunda Muavin Konsolos olarak görev yapan Önal, daha sonra YAGY-I Daire Başkanlığı ve İKGY-III Daire Başkanlığında İkinci Katip olarak çalıştı.

Önal, 1998-2002’de New York Başkonsolosluğundaki Muavin Konsolos ve Konsolos olarak görevini yürüttükten sonra 2002-2005 yılları arasında Türkiye’nin Tahran Büyükelçiliğinde Müsteşar olarak görev yaptı.

Buradaki görevinin ardından, OAGY-I Daire Başkanlığı, Viyana Başkonsolosluğu ve OAGY Ortadoğu Genel Müdür Yardımcılığında çeşitli görevlerde bulunan Önal, Temmuz 2012- Kasım 2016 tarihlerinde Türkiye’nin Amman Büyükelçisi olarak görevini yürüttü.

Önal, Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevinden önce son olarak OAGM İkili Siyasi İşler Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Vekili ve MOAY Müsteşar Yardımcılığı-Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Güney Asya İşlerinde Müsteşar Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Türkiye’nin yeni ABD Büyükelçisi Sedat Önal kimdir?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!