Türkiye'ye kurulan büyük tuzağın adı: Müzakere!

Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, "Doğu Akdeniz'deki egemenlik alanlarını müzakere etmeye başladığımız anda kendi egemenlik alanımızdan vazgeçmiş oluruz" dedi. Öte yandan BAUDEGS'in "Türkiye Yunanistan’ı muhatap almalı mıdır, almamalı mıdır?” anketinden ezici çoğunlukla "hayır" yanıtı çıktı.

Türkiye'ye kurulan büyük tuzağın adı: Müzakere!

Türkiye ve Yunanistan'ın Doğu Akdeniz'de Girit'in güneyinde iki ayrı askeri tatbikat düzenlemesini ve Avrupa'nın tutumunu Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar değerlendirdi.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de ciddi bir güç olarak AB, ABD, Mısır, BAE ve İsrail'in güç denklemini bozduğuna işaret eden Ağar, Akdeniz'in en uzun kıyı şeridine sahip ülkesi olan Türkiye'nin kendi kıta sahanlığında enerji kaynağı aramasının doğal bir hak olduğunu ifade etti.

Yunanistan'ın bu süreçte Türkiye'ye karşı bir manivela aracı olarak kullanıldığını belirten Ağar, "Almanya, AB'nin Akdeniz'de jeopolitik üstünlüğünü kaybetmesini göze alamadığı için Türkiye ile Yunanistan'a diyalog çağrısında bulunuyor" dedi.

"DOĞU AKDENİZ TÜRKİYE'NİN EGEMENLİK ALANIDIR"

Mevcut konjonktürde 'Yunanistan'la müzakere yapılsın' önerisinin son derece tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini kaydeden Ağar, Anayurt gazetesine şunları söyledi:

"Egemenliği Antlaşmalarla Yunanistan'a Devredilmemiş Ada, Adacıklar ve Kayalıklar Sorunu olarak bilinen meselenin çözümü için Yunanistan ile müzakere yapılsın. 1948'den sonra uluslararası hukuka rağmen silahlandırdığı adalar meselesini de konuşarak müzakere edelim. Fakat biz Yunanistan'la Ege Adaları üzerinden Doğu Akdeniz'deki egemenlik alanlarını müzakere etmeye başladığımız anda kendi egemenlik alanımızdan vazgeçmiş oluruz. Yani kendi iddiamızı kendi elimizle sabote etmiş oluruz. Sonuçta Doğu Akdeniz Türkiye'nin egemenlik alanıdır. Hem kıta sahanlığıdır hem de münhasır ekonomik bölgesidir."

ANKET: YUNANİSTAN MUHATAP ALINMALI MI?

Öte yandan Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi (BAUDEGS) Twitter üzerinden (@BAUDEGS) 25 Ağustos tarihinde 3 gün devam eden tek soruluk bir anket düzenledi. “Doğu Akdeniz’de Türkiye Yunanistan’ı muhatap almalı mıdır, almamalı mıdır?” sorusu, Türkçe dışında İngilizce, Fransızca ve Yunanca da soruldu.

Türkçe ankete 8.523 kişi oy vermiş olup katılımcıların yüzde 85,1’i Türkiye’nin Yunanistan’ı Doğu Akdeniz’de muhatap almaması gerektiği yönünde oy kullanmıştır. İngilizce ankete 2.656 kişi katılmış ve %91 oranında katılımcı Yunanistan’ın muhatap alınmaması şıkkını işaretlemiştir. Fransızca ankete ise 1.891 kişi katılmış, oyların %92.4’ü yine Yunanistan’ı Doğu Akdeniz’de muhatap almamamız gerektiği yönündedir. Son olarak, Yunanca ankette 1.757 kişinin yüzde 77.2’si Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de muhatap alınmaması yönünde oy kullanmıştır.