'Türkiye'ye nükleer enerjiyi tavsiye ettiğim için pişmanım'

Japonya'nın eski başbakanı Naoto Kan, Türkiye'ye 'nükleer enerjiyi güçlü bir şekilde tavsiye ettiği için' pişman olduğunu söyledi.

'Türkiye'ye nükleer enerjiyi tavsiye ettiğim için pişmanım'

Japonya'daki Fukuşima nükleer felaketi sırasında başbakan olan Naoto Kan, zamanında Türkiye'ye gelip Türk yetkililere 'nükleer enerjiyi güçlü bir şekilde tavsiye ettiği için' pişman olduğunu söyledi. 11 Mart 2011'de Fukuşima'da büyük hasara yol açan deprem ve tsunami sonucu oluşan Daiichi nükleer reaktörü felaketinin yaklaşan 10'uncu yılı nedeniyle bir diğer eski başbakan Junichiro Koizumi ile birlikte basın toplantısına katılan Kan, "Bugün olsa bunu yapmam" dedi.

Kan, Japonya'nın Türkiye dahil diğer ülkelere sattığı nükleer santral projeleri hakkındaki soruya "Başbakanlığım sırasında Fukuşima felaketinin henüz gerçekleşmediği bir dönemde Türkiye'ye gittim ve bu tür büyük satış toplantılarına katıldım. Türk yetkililere, eğer Türkiye nükleer enerjiyi getirmeyi düşünüyorsa bu teknolojiyi Japonya'dan almalarını rica ettim. Şu an bundan utanç duyuyorum. Bugün olsa bunu yapmam" yanıtını verdi. 

Fukuşima'dan sonra öğrendiği gerçekleri o gün bilse böyle bir satışta asla bulunmayacağını söyleyen Kan'a bir zamanlar hasmı olan bir diğer eski başbakan ve nükleer enerji karşıtı Junichiro Koizumi de destek verdi. Koizumi, bakanlık yetkililerinin uzun yıllar nükleer enerji konusunda kendisi de dahil herkesi aldattığını iddia etti.
Eski başbakan Şinzo Abe ile golf oynadıkları bir sırada onu Japonya Ekonomi, Ticaret ve Endüstri Bakanlığı'nın (METI) nükleer enerji konusunda uyardığını hatırlatan Koizumi, "Doğruları söylemiyorlar. Nükleer enerjiyi 'güvenli, düşük maliyetli ve temiz' olarak sunup karbon emisyonuna karşı ideal çözümmüş gibi gösteriyorlar. Abe'ye 'Onların seni aldatmasına izin verme' dedim" ifadelerini kullandı.