Türkiye’yi destekleyen Macaristan’a ‘Avrupa Birliği’nden çıkarırız’ tehdidi

Alman hükümetin büyük ortağı Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Grup Başkanvekili Johann Wadephul, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’na destek veren Macaristan’ın Avrupa Birliği’nden çıkarılması tehdidinde bulundu.

Türkiye’yi destekleyen Macaristan’a ‘Avrupa Birliği’nden çıkarırız’ tehdidi

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde ABD destekli terör örgütü PKK/PYD’ye karşı düzenlediği Barış Pınarı Harekatı’na Macaristan’dan destek gelmişti. Macaristan Devlet Bakanı Gergely Gulyas, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili, ”Türkiye kendi topraklarında ikamet eden 4 milyon mülteciyi kendi ülkesine geri ulaştırmak istiyorsa o zaman bu girişimi desteklenmeli” demişti. Avrupa Birliği’nin (AB), harekatla ilgili 9 Ekim’de yayımlamak istediği ortak deklarasyonu Macaristan uzun süre bloke etmişti.

Macaristan’ın Türkiye’nin yanında yer almasına Almanya’dan tehdit geldi.

‘YA OYUNDA KALSIN, YA AYRILSIN’

Alman hükümetinin büyük ortağı Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Grup Başkanvekili Johann Wadephul, ZDF kanalında yaptığı açıklamada, Macaristan’ın Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’na desteğine tepki gösterdi. “Macaristan karar vermeli; Sadece ekonomik faydalar elde etmenin dışında Avrupa Birliği’nin tam bir üyesi gibi davranmak istiyor mu?” diyen Wadephul, “Macaristan artık açık bir pozisyon alıp ya oyunda kalmalı, ya da Avrupa Birliği’nden ayrılmaya karar vermeli” ifadelerini kullandı.

Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Grup Başkanvekili Johann Wadephul

MACARİSTAN AÇIKTAN DESTEK VERMİŞTİ

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, AB’nin Türkiye’ye Barış Pınarı Harekatı’na son verilmesi çağrısında bulunması fikrinin yanlış olduğunu belirterek, şunları söylemişti:

“Türkiye’de yaklaşık 4 milyon düzensiz göçmen ve mülteci var. Türkler, onların geri dönmesi için çalışıyor. Küresel olarak baktığımızda da mümkün olduğunca çok sayıda göçmenin kendi ülkesine dönmesini ve güven içinde yaşamasını sağlayacak politika izlenmeli. Ben olaya böyle bakıyorum. Bu yüzden de AB’nin deklarasyon yayımlama fikrine katılmadık. Evet, bunu gerçekten uzun süre bloke ettik. Sonunda ise AB’nin Dış İlişkiler Temsilcisi’nin açıklamasıyla yetinildi.”

Avrupa Birliği (AB) Konseyinden 14 Ekim’de geçen bildirgede ise “AB, Türkiye’nin Suriye’nin kuzey doğusundaki tek taraflı askeri harekatını kınıyor” ifadesine yer verilirken, harekatın, Avrupa güvenliğini ve IŞİD terör örgütü ile mücadeleyi tehdit ettiği savunulmuştu.

Macaristan, Türkiye karşıtı AB bildirisini neden bloke ettiğini açıkladı