Türkiye’yi Ege’den kuşatma planı… Pentagon bir üsse daha yerleşti

Suriye kuzeyinde PKK'yı ordulaştırmaya çalışan ABD ordusu, Ege'de de Türkiye'yi kuşatmak için adımlar atıyor. Doğu Akdeniz ve Ege'de Türkiye'nin haklarını tanımayan ittifaka her türlü desteği veren ABD, Yunanistan'ın sağladığı üslerle askeri varlığını artırıyor.

Türkiye’yi Ege’den kuşatma planı… Pentagon bir üsse daha yerleşti

Türk donanmasının Doğu Akdeniz ve Kıbrıs çevresindeki faaliyetlerine açıktan tavır alan ABD, Türkiye’nin Mavi Vatan’ının karşısında askeri gücünü artırmaya çalışıyor.

Şimdiye kadar Dedeağaç, Selanik, Kavala, Larisa ve Girit’i ABD askerlerine açan Atina yönetimi, son olarak Teselya’daki Stefanoviç bölgesini Pentagon’a tahsis etiği öğrenildi.

Konum olarak Balıkesir-Ayvalık’ın tam karşısına denk düşen Stefanoviç’te, Yunan ordusunun kullandığı 1. Kara Kuvvetleri Havacılık Tugayı’na helikopter üssü kuruluyor. Yeni Şafak’ın aktardığıan göre kışlaya inşa edilen bu üssü ABD askerleri kullanacak. Amerikan ordusunun üs inşası tamamlandıktan sonra buraya Apache gibi ağır taarruz helikopterlerinin yanısıra Black Hawk ve Chinook gibi nakliye helikopterleri de getireceği konuşuluyor. ABD, Türkiye sınırına yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta bulunan Dedeağaç’taki üslerine bir süre önce bir savaş gemisi ile 2 bin asker, yaklaşık 700 araç, konteyner ve ekipmandan oluşan sevkiyat yapmıştı.

Yunan medyasının ‘İncirlik alternatifi’ dediği Girit’teki Suda Üssü, Selanik’e yakın Sedes kentindeki üs, Kavala’nın Sarışaban (Hrisupoli) ilçesindeki üs ve Larisa’daki hava üsleri Amerikan ordusu tarafından kullanılıyor. ABD ordusunun ayrıca, Ege’de Türk insansız hava araçlarına karşı Yunanistan’ı RQ-4 Global Hawk tipi İHA’larla destekleme kararı aldığı biliniyor.