‘Türkiye’yi güldüren adam’ı saygıyla anıyoruz

Oyuncu ve yönetmen Levent Kırca ölümünün 4. yılında anılıyor. Olacak O Kadar isimli televizyon programıyla bir döneme damgasını vuran komedyen Levent Kırca'nın vefatının üzerinden 4 yıl geçti. 

‘Türkiye’yi güldüren adam’ı saygıyla anıyoruz

12 Ekim 2015 günü Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybeden Türk tiyatrosunun en sevilen ve renkli ismi Levent Kırca’nın vasiyet niteliğindeki son sözleri, “Dik durun. Adil olun, sabırlı olun, enerjinizin sirayet etmesine müsaade edin. Daha iyi bir dünyada görüşmek ümidiyle. Atatürk’le kalın, Cumhuriyet’le kalın, hoşça kalın!” oldu.

Tam adı Zeki Levent Kırca olan, 28 Eylül 1948’de Samsun Ladik’de dünyaya gelen oyuncu, Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde eğitim gördü.

İlk kez 1964 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sahneye çıktı. Ankara Birlik Tiyatrosu ve Halk Oyuncuları’nda çalıştı.

Nasreddin Hoca Oyun Treni, Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?, Bu Oyun Nasıl Oynanmalı?, Sağlık Olsun!, Ne Olur Ne Olmaz gibi televizyon dizilerinin yapımcılığını üstlendi.

1978’de Altınşehir adlı filmle sinemaya geçti. ‘Ne Olacak Şimdi?’ ve ‘Mavi Muammer’ adlı filmlerde oynadı.

Hodri Meydan Topluluğu adlı tiyatro grubunu kurdu. Eski eşi Oya Başar ile birlikte ‘Güzel ve Çirkin’ ve ‘Sefiller’ adlı oyunları sergiledi. Üç Baba Hasan, Kadıncıklar adlı oyunları sergiledi.

1988’de başlayıp 22 yıl süren ‘Olacak O Kadar’ adlı televizyon programını hazırladı. Televizyonların en sevilen ve izlenen programı oldu. AKP döneminde baskılarla televizyonlardan kaldırıldı.

İlk sinema yönetmenlik denemesini ‘Son’ adlı filmle yaptı. Daha sonra “Şeytan Bunun Neresinde” adlı filmi yönetti.

LEVENT KIRCA’NIN İLK OYUNU: BUZLAR ÇÖZÜLMEDEN

Kırca, sahneye ilk kez 1965’te Cüneyt Gökçer’in öğrencisi olarak Ankara Devlet Tiyatrosu’nda çıkarken, 1966’da Buzlar Çözülmeden oyununda sahne aldı. Hemen ardından Orhan Erçin Tiyatrosu’nda tuluat ve ortaoyunu oynayan Kırca, Vasıf Öngören sayesinde epik tiyatroyla tanıştı ve Adam Adamdır, Asiye Nasıl Kurtulur?, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz oyunlarında rol aldı. Kırca, Orhan Erçin Tiyatrosu, Maltepe Komedi Tiyatrosu, Ankara Birlik Sahnesi ve Halk Oyuncuları’nda sahne alırken, 1968’de TRT’nin kurulmasıyla televizyona geçiş yaptı.

SİNEMAYA BAŞLADIĞI FİLM

Oyun Treni programıyla şöhreti tadan Kırca, Siz Olsaydınız ne Yapardınız?, Bu Oyun Nasıl Oynanmalı ve Sağlık Olsun isimli programları yaptı. Sinemaya ilk adımını 1978’de Taşı Toprağı Altın Şehir filmiyle atan oyuncu, Ne Olacak Şimdi, Mavi Muammer, Ölürsün Gülmekten ve Son’un da arasında bulunduğu yapımlarda oynadı.

MÜZİKALLER HAZIRLADI

Kırca, 1988’de TRT’de başladığı Olacak O Kadar’ı özel televizyonlarda 21 yıl sürdürürken, 3 Baba Hasan ve Ateşin Düştüğü Yer gibi müzikallere de imza attı.

Olacak O Kadar’da Küçük Hüsamettin, Cevat Kelle ve Bestami gibi tiplemeleriyle daha çok tanınan Kırca, Arkadaş Kabare Tiyatrosu’nu ve ardından Levent Kırca Tiyatrosu’nu kurdu. Nur Diner ile 1975’te evlenip 10 yıl sonra boşanan Kırca, 1985’te evlenip 15 yıl sonra boşandığı Oya Başar ile 2001’de tekrar evlenip 2005’te boşandı.

 Evliliklerinden Oğulcan, Özdeş, Umut ve Ayşe isimli 4 çocuğu olan Kırca, senaryo çalışmalarının yanı sıra yönetmenlik denemeleri yaptı. DSP’den 29 Mart 2009’da Üsküdar Belediye Başkanlığı için aday olan Kırca, Aydınlık gazetesinde yazarlık, Vatan Partisi’nde merkez yürütme kurulu üyeliği yaptı.

67 YAŞINDA HAYATINI KAYBETTİ

Kırca’ya 2015’te karaciğer kanseri teşhisi koyuldu ve aynı yıl ve 12 Ekim 2015’te 67 yaşında hayatını kaybetti. Levent Camisi’nde kılınan namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Generallerin Aşkı, Kadıncıklar, Güzel Ve Çirkin, Sefiller, Ateşin Düştüğü Yer, Toros Canavarı, Üç Baba Hasan, Fırıldak ve Azınlık gibi oyunları sahneleyen Kırca’nın cenazesinde konuşan, uzun yıllar birlikte çalıştığı oyuncu arkadaşı Ferdi Atuner, “Levent, adam gibi bir adamdı. Çok değerli bir sanatçıydı ve insanların nabzını elinde tutabilen bir kişilikti. Yazar, oynar ve oynatırdı. ‘Olacak O kadar’ ama bundan sonra hiç olmayacak” ifadesini kullanmıştı.

Müzisyen Burhan Şeşen, müziğe başlamasına Kırca’nın vesile olduğunu belirterek, “1983 yılında verdiğimiz bir konserden sonra bir oyun metni verdi ve böylece başladı. Üzerimizde emeği, hakkı çok fazladır” demişti.

Oyuncu ve televizyon programı sunucusu Gafur Uzuner, Levent Kırca’nın çok önemli bir sanatçı ve usta olduğunu vurgulayarak, “Üniversiteye girdiğim zaman, tiyatroya profesyonel olarak Levent ağabeyin yanında başladım. Yeri doldurulamayacak birisi” değerlendirmesinde bulunmuştu.