Türklere karşı ‘eğitim merkezi’ hazırlığı! ABD Güney Kıbrıs’a üs kuruyor!

ABD ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile adada Kıbrıs Kara, Açık Deniz ve Liman Güvenliği Eğitim Merkezi kurulması kararı aldı.

Türklere karşı ‘eğitim merkezi’ hazırlığı! ABD Güney Kıbrıs’a üs kuruyor!

VERYANSIN TV

ABD ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasında güvenlik işbirliği çerçevesinde yapılan anlaşmaya göre, ABD Kıbrıslı Rumlara sınır, liman ve gümrük güvenliği konusunda teknik destek için eğitimler verecek, bölgede “güvenlik platformları”nın kuracak ve ABD'nin bu bağlamda Rum Kesimi'ne ekipman desteği sağlayacak.
ABD Dışişleri Bakanlığı sitesinden yapılan resmi açıklamada, Pompeo’nun ziyareti değerlendirildi. “Kıbrıs Kara, Açık Denizler ve Liman Güvenliği Merkezi” başlığı altında yapılan açıklamada, ABD’nin son iki yılda Kıbrıs Rum Yönetimi ile giderek daha verimli bir güvenlik ilişkisi kurduğunu, Akdeniz’in güvenliği için bölgede bazı ekiplerin eğitileceği vurgulandı. 
Açıklamada, Kara, Açık Deniz Merkezi ve Liman Güvenliği Merkezinin işbirliğini geliştirmek, eğitim kapasitesi yetersiz olan ülkelere eğitim vermek için kurulduğu belirtildi. Bu merkezde özellikle güvenlik ve emniyetle ilgili olmak üzere gümrük ve ihracat kontrolü, liman ve deniz güvenliği ve siber güvenlik konularında ABD teknik destek yardımı yapacak. 
Merkezin aynı zamanda kötü emelleri olan (habis) bölgesel aktörler ve şiddet yanlısı örgütlerin yayılma risklerinin de azaltılması çabalarına destek sağlayacağı vurgulandı. Açıklamada, ABD’nin bunun için her türlü ekipman ve eğitmeni göndereceği, Güney Kıbrıs yönetiminin de ABD’ye bir arazi vereceği, tesisin inşaatının da bu yıl içerisinde başlayacağı belirtildi. 
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kıbrıs'ta Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada Doğu Akdeniz'deki gerilime diplomasi yoluyla çözüm bulunması gerektiğini belirterek "Türkiye'nin bölgedeki eylemleri bizi derinden endişelendiriyor" ifadelerini kullanmıştı.