‘Türklerin sömürgecilere karşı yiğit duruşu ilham veriyor’

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Türk milletinin Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı.

‘Türklerin sömürgecilere karşı yiğit duruşu ilham veriyor’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben yazdığı mektupla Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayan Alvi, Türkiye-Pakistan ilişkilerinin ortak kültür, değer ve tarihe dayalı olduğunu kaydetti.

Alvi, “Çeşitli alanlardaki dostane iş birliğimiz her geçen gün daha da genişliyor. Eminim bu iş birliği halklarımızın çıkarlarına uygun şekilde, bölgemiz ve ülkelerimizin gelişimini, barış ve istikrarını artırarak büyümeye devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

Pakistan Başbakanı İmran Han da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Türk milletinin Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.

Han, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben yazdığı Cumhuriyet Bayramı tebrik mesajında, geçmişte Alt Kıta Müslümanlarının Türk milletinin yanında yer almasının Pakistanlılar için onur kaynağı olduğunu belirtti.

Alt Kıta Müslümanlarının Türk halkının yanında yer alması ile ortak inanç ve kültürün bugünkü yakın ilişkilerin kaynağı olduğunu ifade eden Han, şunları kaydetti:

“Bu tarihi gün, Türk milletinin sömürge güçlerine karşı cesaretini ve ardından gelişme ve refah yolunda ilerleyişini sembolize ediyor. Türklerin yiğit duruşu dünya çapında milyonlarca insana ilham verdi. Pakistan, Türkiye’yi yakın dost ve kardeş olarak görmektedir. Ülkelerimiz arasındaki tarihi bağı, halkımızın yararı, bölgemizin barış ve refahı için daha da derinleştirmeyi dört gözle bekliyoruz. Çok yaşa Türkiye, çok yaşa Pakistan-Türkiye kardeşliği.”