‘Türkmenler güvenlik, askeri ve istihbarat kademesinden uzaklaştırıldı’

Irak Türkmen Cephesi Milletvekili Erşat Salihi, Türkmenlerin ülkedeki askeri, güvenlik ve istihbarat alanındaki görevlerden uzak tutulduğunu söyledi.

featured

Salihi, “Irak’ta ulusal ortaklık var diyenler yalan söylüyor.” dedi.

Hükümet ve devletteki görev paylaşımlarının sadece iktidardaki siyasi gruplar arasında olduğunu belirten Salihi, yeni hükümetin Türkmenleri devletin güvenlik, askeri ve istihbarat kademesinden uzaklaştırdığını ifade etti.

Irak Meclisi Türkmen Grubu Başkanı Salihi, Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Kerkük’te güvenlik ve askeri alanda değişiklikler yapıldığına dikkati çekerek, “Kerkük’te Ortak Operasyonlar Komutanlığı veya kentin istihbarat ve milli güvenliğinden sorumlu makam Türkmen bir komutana verilebilirdi. Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani’ye Türkmenlerin neden göz ardı edildiğini sormak istiyoruz.” diye konuştu.

Irak hükümeti, 2 Aralık’ta Kerkük Operasyonlar Komutanlığı’nda görev değişiklikleri yapmıştı.

‘Türkmenler güvenlik, askeri ve istihbarat kademesinden uzaklaştırıldı’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 ay önce

    bizim buradaki durumda farkli degil. Cibilliyeti muallak kisiler ulke yonetimini ele gecirdiler. Kendinize dikkat et, bir sure daha. Insallah 2023 sonrasi Turk milleti egemenligini tekrar kazanacaktir.

    Cevapla
  2. 2 ay önce

    bopun sonucu orda kukla bir barzani emirliği kuruldu yarın kemalist bir Türkiyenin müdahil olabileceği sebepler(türkmen varlığı) ortadan kaldırılmaya çalışıyor.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!