TÜSİAD Başkanı: Ekonomi durabilir, hazırlık yapalım

'Ekonomi durabilir' uyarısı yapan TÜSİAD Başkanı Kaslowski, Ekonomik İstikrar Paketi’nin tek başına yeterli olmayacağını söyleyerek 'hanehalkına doğrudan ödeme yapılmalı' dedi.

TÜSİAD Başkanı: Ekonomi durabilir, hazırlık yapalım

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski, Dünya gazetesine açıklamalarda bulundu. Koronavirüs salgınına karşı açıklanan “Ekonomik İstikrar Paketi”nin tek başına yeterli olmayacağını iddia eden Kaslowski, açıklanan paketin “başlangıç” olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

Alınan önlemlerde istihdamın korunmasının öncelikli olması gerektiğini belirten Kaslowski, şöyle konuştu: “Yurt dışı talep de özellikle Avrupa olmak üzere orada alınan önlemler nedeniyle durma noktasına artık yaklaşıyor. Dolayısıyla, tek bir paketin tek başına çözüm ya da çare olması mümkün değil. Bunu bir süreç yönetimi olarak görmek lazım. Pek çok ülke de açıkladıkları paketleri sürekli güncelliyor, destek miktarını artırıyor.”

‘İŞİMİ KAYBEDERİM’ KORKUSU YAŞANMAMALI

Bu aşamada istihdamı korumanın önemini vurgulayan Kaslowski, “İlk öncelik istihdamı korumak olmalı. İnsanlar zaten hem kendilerinin hem sevdiklerinin sağlıkları konusunda fazlasıyla endişe duyuyorlar. Bir de işimi kaybeder miyim, geçimimi nasıl sağlarım korkusu yaşamamalı” diye konuştu.

‘Ekonomik İstikrar Paketi’ndeki teşviklerden yararlanamayacak konumda olan, kayıt dışı veya kendi hesabına çalışanların olduğunu belirten Kaslowski, hanehalkına doğrudan ödeme yapılabileceğini dile getirdi.

‘EKONOMİ DURABİLİR, HAZIRLIK YAPILMALI’

TÜSİAD Başkanı Kaslowski, şöyle konuştu: “Bu kesimler için de gelir kayıplarını telafi edecek mekanizmaların düşünülmesi gerekecektir. Doğrudan hanehalkına transferler de bu bağlamda gündeme gelebilir. Amerika bunu yapıyor, Hong Kong ve Güney Kore’de yapıldı. Ayrıca hastalık nedeniyle, ya da pozitif vaka olması şüphesiyle izole edilme amaçlı karantina altına alınan kişilere nakit destekleri verilebiliyor.” Kaslowski, Türkiye’nin bazı ülkelerde görülen ‘ekonominin tamamen durduğu’ bir senaryoya mutlaka hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.