Twitter'a 'terör' ve 'espiyonaj' dosyası

Twitter ve İnstagram’ın ‘terör örgütlerine ve suç örgütlerine yardım eylemleri’ konusunda kapsamlı bir çalışma yapıldı.

Twitter'a 'terör' ve 'espiyonaj' dosyası

VERYANSIN TV

Adnan Oktar davası müşteki avukatları, Instagram ve Twitter yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıklamıştı.

Avukatların hazırladığı “Sosyal medyanın desteklediği siber terör eylemleri-Legal Görünümlü İllegal Yapılanma” başlıklı 110 sayfalık kitapçıkta çarpıcı iddialar yer aldı.

Twitter ve Instagram’ın terör örgütleri FETÖ ve PKK ile Adnan Oktar suç örgütüyle işbirliği içinde Türkiye’ye yönelik işledikleri suçlar, sosyal medya kullanıcılarını kandıran sahte kurallar, eski sosyal medya çalışanlarının dünyada yankı uyandıran itirafları gibi bir çok konu ele alındı.

Adnan Oktar Örgütü davasında müşteki avukatlarından olan Eser Çömlekçioğlu, Sena Akkaya Avvuran ve Andaç Maraşılıoğlu tarafından hazırlanan çalışmanın ön sözünde şu ifadeler yer aldı:

“Bu çalışma, Twitter ve Instagram sosyal medya platformlarının kendi gerçekleştirdiği suç eylemlerinin yanında Adnan Oktar Silahlı Suç Örgütü, Fethullahçı Terör Örgütü gibi örgütlerinin yaptığı eylemlere spekülasyonlara verdikleri destekten dolayı mağdur edilen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının onarılmaz mağduriyetlerinden dolayı 'hak arama' çabasındır.

Öncelikle bu şikayette, birinci derece zarar görenlerin amacı Twitter ve İnstagram platformlarının kapatılması değil! Bu platformları yöneten suç işleten, suça yardım ve yataklık yapan yöneticilerinin hukuk karşısında hesap vermesidir.

Bu 'legal görünümlü illegal yapıların' şeffaf, hukuk kuralları ile hareket eden ve herkese her ülkeye ve vatandaşlarına eşit mesafede duran insanlığa faydalı platformlara dönüşmeleri en büyük temennimizdir.”

'DOKUNULMAZ BİR ÖRGÜTE DÖNÜŞMÜŞTÜR'

Çalışmada, Twitter ve İnstagram’ın nasıl hareket ettiğine ilişkin bölümde “Twitter ve Instagram sosyal medya platformu olarak görünse de zaman içerisinde milyarlarca kullanıcısı olan en büyük etkileşim gücüne sahip dokunulmaz bir örgüte dönüşmüştür. Gerçek kullanıcıların yanında milyarlarca trol hesabı kontrolü altında tutan, büyük kitleleri yönlendirebilen Twitter ve İnstagram legal görünümlü ama illegal faaliyet yapan, özgürlük adı altında suç işleyen insanlara, ülkelere zarar veren bir örgüt haline gelmiştir” iddiaları yer aldı.

Kitapçıkta, Twitter’da “sözde özgürlük” adı altında küçük, büyük, genç, yaşlı her bireye karşı suç işleyen suçluları ve suç örgütlerini koruyan, onları saklayan çok sağlam bir “duvar arkası” oluştuğu öne sürüldü. Twitter için “Yeri geldiğinde insanların ölümüne sebebiyet verecek eylemlere aracılık ederken, yeri geldiğinde illegal silahlı güçleri harekete geçirip ülkemizi yok edecek darbeleri, suikastleri ve saldırıları tetikleyecek bir güçtür” görüşü dile getirildi.

TWİTTER’IN ESPİYONAJ FAALİYETLERİ

Çalışmada, ABD başkanı Donald Trump’ın hesabını hemen kapatan Twitter'ın Türkiye’de yaşanan Kobani eylemleri ve 15 Temmuz darbe girişiminde sessiz kalarak yüzlerce insanın öldürülmesine yol açacak eylemlerde terör örgütleri ve yöneticilerine yardım ve yataklık yaptığı iddia edildi. Ayrıca Twitter’ın Türkiye üzerindeki “espiyonaj faaliyetleri" arasında çok önemli bir yer aldığı ifade edildi. 

“Terör örgütlerine destek veren ve kendi bizzat terör eylemlerinin içinde olan bu iki platform, kendi siyasi ve karanlık emellerine aykırı olan her duruma yeri geldiğinde anında müdahale etmiştir” denilen çalışmada, bazı örneklere de yer verildi.

HDP’nin resmi Twitter sayfasından atılan ‘Kobani eylemlerine çağrı’ twitinden verilen örnekte, “Bu twit atılmasa ya da atıldıktan sonra twitter tarafından durdurulup engellense 43 sivil, 2 devlet memuru olmak üzere 45 vatandaşımız hayatını kaybeder miydi?” ifadelerine yer verildi.

Bir başka örnek olarak ise “stratfor” isimli özel istihbarat kuruluşunun darbe gecesi Cumhurbaşkanın uçak koordinatlarını vermesi ve bunu açık kaynaktan “darbecilere” hedefi gösterecek şekilde yapmasının Twitter tarafından engellenmemesi gösterildi.

TWİTTER'IN 'SÖZDE' İLKELERİ

Instagram’ın da kendisine yapılan şikayet ve taleplere yaptığı geri dönüşlerde basmakalıp cevaplar verdiği belirtilen çalışmada, “Taciz, tehdit, çıplaklık, çocuğun cinsel istismarı, gizli belge ve bilgilerin paylaşılması hususunda kendi koyduğu kuralları çiğneyip, sadece Adnan Oktar Silahlı Suç Örgütüne ait hesaplarda yapılan paylaşımlarda bile gördüğümüz gibi ve yine Twitter kurallarında olduğu gibi bu sözde ilkelere ‘tecavüz’ edilmesine adeta izin vermektedir” denildi.

ADNAN OKTAR ÖRGÜTÜ'NÜN 'TT' FAALİYETLERİ

Adnan Oktar Silahlı Suç Örgütü'nün 3 yılı aşkın süredir, Twitter ve Instagram ile ortaklaşa yürüttükleri paylaşımlarda yüzlerce mağdurun, cinsel saldırı eylemine maruz bırakılmış yaşı küçük kız çocuğu ve kadının şikayetlerini geri çekmeleri ya da iş ve sosyal hayatlarında bitirilme noktasına gelerek bertaraf edilmeleri amacıyla ellerindeki binlerce sahte hesap ile tek bir merkezden gelen talimatlar doğrultusunda hareket ettiklerine dikkat çekilen çalışmada, şöyle denildi: "Siyasi hedefi içinde olan sözde süzgecinde 'bot hesap' tabir ettiği binlerce hesabı bir gecede kapatabilecek bilgi-analiz ve tespit gücüne sahip olan İnstagram ve Twitter platformları, askeri ve siyasi casusluktan yargılanan ve kökü yurt dışında bulunan bu örgüte karşı hiçbir faaliyet yapmamaktadır. Adnan Oktar Silahlı Suç Örgütü üyeleri de 'siber terör' ve 'espiyonaj' faaliyetlerine göz yuman Twitter ve Instagram’ın kendilerine sağladığı lojistik güç sayesinde varlıklarını ve korkutucu güç eylemlerini sürdürebilmektedirler.

Örgütün en önem verdiği eylemlerinden biri olan “trend topic” faaliyetleri, önceden organize şekilde hazırlanan resim, caps ve hedef şahıslara ait yüzlerce mahrem bilgi ve belge içerikleri ile ülke gündeminde saatlerce yer alacak şekilde, aynı anda binlerce hesap üzerinden, eş zamanlı olarak başlatılmaktadır."

İşte avukatların suç duyurusuna konu olan o kitapçık: