Uçak bileti fiyatları yüzde 50 artabilir

featured

Koronavirüs salgını nedeniyle uzun süredir durdurulan havayolları uçuşlarının başlaması için yeni düzenlemeler kapıda… Sosyal mesafeyi korumak için yolcu sayısının azaltılması sonucu ise bilet fiyatlarının yüzde 50 oranında artması bekleniyor…

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektörlerden biri olan havacılık sektörü, uçuşlara yeniden başlarken salgına karşı yeni önlemler almayı planlıyor.

Uçakta sosyal mesafenin korunması ve uçuştan önce ateş ölçülmesi gibi bazı formüller düşünen sektörün yolcu sayısının azaltılması sonucu bilet fiyatlarını yükseltmesi öngörülüyor.

Dünya gazetesinde yer alan habere göre, Uluslararası Hava Taşımacılar Birliği (IATA) uçaklarda boş koltuk bırakmanın bilet fiyatlarını ciddi oranda artıracağını uyarısında bulundu.

IATA’dan yapılan açıklamada “Sektörün ortalama kar eşiği yük faktörü yüzde 77. Sosyal mesafe önlemleriyle maksimum yük faktörü yüzde 62’ye düşecek. Bu da birim maliyetlerinde keskin artışa neden olur. Havayolu şirketlerinin sadece kâr eşiğini yakalaması için bile 2019 yılına göre bilet ücretlerinin bölgeden bölgeye yüzde 43 ila 54 artması gerekir” ifadeleri kullanıldı.

IATA Genel Direktörü Alezandre de Juniac ise CNN’e yaptığı açıklamada “Bu koşullar altında uçabilecek ve bu uçuşlardan paza kazanabilecek hiçbir havayolu yok” dedi.

Boş koltuk uygulaması uçak tiplerine göre doluluğu yüzde 30-50 oranında düşürebiliyor.

Uçak bileti fiyatları yüzde 50 artabilir

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!