Ücret zamlarına vergi dilimi darbesi… 4’te 1’i gidecek!

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay aylık 8 bin TL brüt ücreti olan bir çalışanın geliri, kesintiler nedeniyle ocak ayına kadar net 6 bin 395 liraya kadar düştüğünü söyledi.

featured

Temmuz ayında asgari ücrete zam yapıldı ancak gelir vergisi dilimleri güncellenmedi. Bu da ücretlerini brüt üzerinden alanların daha düşük maaş almalarına yol açıyor.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın aktardığına göre, aylık 8 bin TL brüt ücreti olan bir çalışanın geliri, kesintiler nedeniyle ocak ayına kadar net 6 bin 395 liraya düşüyor.

Sözcü’nün haberine göre aynı çalışanın ücreti, asgari ücret kaynaklı vergi istisnası artmasına rağmen 6 bin 52 liraya geriliyor. Yani bu çalışan yıl sonuna geldiğinde aylık 1.948 lira vergi ve SGK kesintisi ödemiş oluyor. Bu da ücretinin yaklaşık dörtte birine karşılık geliyor.

Vergi uzmanlarının yaptığı hesaba göre ise, brüt maaşı 15 bin TL olan bir çalışanın yıl başında eline geçen net tutar 11 bin TL iken, bu ay itibarıyla bu tutar 10 bin TL’ye kadar düştü. Yani toplam 5 bin TL’lik vergi kesintisi yaşanmış oldu.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, konuya ilişkin düzenleme yapılması gerektiğini belirterek “Asgari ücretin üzerinde gelir elde eden çalışanlar, gelir vergisi tarifesinin yılın başında ve yıllık belirlenmesi nedeniyle bir üst dilime daha erken girerek, daha çok vergi ödemek ve daha az ücret almak zorunda kalıyor.” demişti

Ücret zamlarına vergi dilimi darbesi… 4’te 1’i gidecek!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 1 ay önce

  Vasıfsız insanlar için verilen 6,300TL. büyük para, normal koşullarda bu kişilerin doğal seleksiyona uğraması gerekiyor. Çağımız humanizm çağı olduğu için, devletler bunları yaşatmayı seçiyor, tercih meselesi.

  Cevapla
  • 1 ay önce

   Kafana yazık ola.

  • 1 ay önce

   Hiçbir vasfı olmayıp toplumun sırtından geçinen sömürgeci kapitalist efendiler için de aynı şeyleri söyleyebilecek misiniz?! Gözünüzü asgari yaşam standartlarını dahi zor sağlayan insanlardan çekin lütfen!

  • 1 ay önce

   Vasıflı bir insan bu sefil düzenin yarattığı “asgari ücret” saçmalığıyla ilgili yorum yaparken çalışana “vasıfsız insan” demez birader. Çünkü vasıfsız bir çalışanın fevkalade vasıflı bir insan olabileceği gibi; vasıflı bir çalışan da fevkalade vasıfsız bir insan olabilir!

   Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!