‘UEFA’yı Donald Trump’a benzetiyorum’

Koronavirüs nedeniyle zor günler geçiren ülkelerden birisi olan Hollanda'da Ajax takımının sportif direktörü Marc Overmars, UEFA'yı Donald Trump'a benzetti.

‘UEFA’yı Donald Trump’a benzetiyorum’

Koronavirüs salgını nedeniyle Hollanda‘da vaka sayısı 13.164 olurken 1.173 kişi hayatını kaybetti… Avrupa’nın neredeyse tamamı gibi Hollanda’da da ligler durdu, ancak Hollanda Futbol Federasyonu, yaptığı son açıklama ile ligleri 3 Ağustos’a kadar bitirmeyi planladıklarını duyurdu.

Federasyonun aldığı bu karar ise Ajax Sportif Direktörü Marc Overmars’ı çok sinirlendirdi. Eski futbolcu, UEFA’yı ve Hollanda Futbol Federasyonu’nu ağır sözlerle eleştirdi.

Hollanda’nın Telegraaf gazetesine konuşan Overmars, şu sözleri kullandı;
UEFA, Avrupa ülkelerine ligleri oynatmak için baskı yapıyor. Neden halk sağlığı önemli değil? Neden sadece para önemli? Federasyon, insanları düşünür de bağımsız bir karar alır sanıyordum ama UEFA’dan korktular.

Bizim televizyon gelirlerimiz o kadar fazla değil ama bu ücretler İngiltere, İspanya, Almanya, İtalya gibi büyük liglerde çok fazla. Bence büyük ülkeler de liglerin devam edilmesi için UEFA’ya baskı yaptı.
Bu durum da UEFA’nın işine geldi. Çünkü Şampiyonlar Ligi’ni oynatmak ve oynatmamak arasında 100 milyon euro fark var. Parayı seçiyorlar.

UEFA’yı bir hafta önceki ABD Başkanı Donald Trump’a benzetiyorum. O da bir hafta önce ‘Ekonomi, koronavirüsten daha önemli’ diyordu. Günaydın Trump! Hollanda’da her gün en az 100 kişi ölüyor, ABD’de 100 bin hastayı geçti!

Hollanda’da koronavirüs nedeniyle alınan tedbirler 6 Nisan’dan 28 Nisan’a uzatılmıştı. Overmars’ın eleştirdiği Trump ise geçtiğimiz günlerde koronavirüs nedeniyle 200 bin vatandaşının hayatını kaybedebileceğini belirtmişti.