Uğur Dündar tarihi buluşmayı anlattı: Deniz Baykal dersini çalışmamıştı

Gazeteci Uğur Dündar, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı 'liderler açık oturumu'na ilişkin, "O bölümü iyi çalışmamıştı, dersini çalışmamıştı. Doğal gaz sayaçlarının okunma ihalesiyle ilgili bir konu. Yanlış bir isim vermesi milyonlarca insanın takip ettiği bir programda olmaması gereken bir durumdu." dedi. Dündar, Erdoğan ve Baykal'a soruları vermediğini belirtti.

featured

Gazeteci Uğur Dündar, tv100’de Haftanın Panoraması programında, 2002’deki tarihi Recep Tayyip Erdoğan ve Deniz Baykal buluşmasını yorumladı.

Dündar, Baykal’a yönelik yaptığı eleştiride şu ifadeleri kullandı:

“Deniz Bey söze girip ‘o kadar değil, aralarında yargılanması devam edenler, tutuklananlar yurt dışına kaçanlar var’ diyecek. Tayyip Bey de ‘kim kaçtı, söyler misiniz?’ diye bir soru yöneltecek. Deniz Bey’de bir isim telaffuz edecek. Tayyip Bey ‘yanlış söylüyorsun, o benim döneminde çalışan birisi değil’ diyecek. Sayın Deniz Baykal’a bir eleştiri getirelim. O bölümü iyi çalışmamıştı, dersini çalışmamıştı. Orada biraz gardı dağılır gibi oldu. Doğal gaz sayaçlarının okunma ihalesiyle ilgili bir konu. Yanlış bir isim vermesi milyonlarca insanın takip ettiği bir programda olmaması gereken bir durumdu.”

‘İKİ TARAF DA ÖZEL HİÇBİR TALEPTE BULUNMADI’

Erdoğan ve Baykal’ın tarihi oturum öncesi talepleri olmadığını belirten Dündar “Tekli liderler turunu tamamladıktan sonra temsilcileriyle ki AK Parti’yi hala partinin sözcüsü olan Ömer Çelik temsil ediyordu. Sayın Baykal’ın temsilcisi olarak Bülent Tanla ile görüştüm. İki tarafta özel hiçbir talepte bulunmadı. Ben soruları kendilerine veremeyeceğimi baştan söyledim. Her iki tarafla gündem başlıklarını paylaştım. Ömer Çelik Bey ‘ben sizinle bir defa görüştüm yeter’ dedi. Bülent Bey ile 3-4 defa görüştüm ama her görüşmemi sayın Çelik’e haber verdim. Orada adaletin terazisi hiç şaşmadı.” ifadelerini kullandı.

ALTILI MASAYA ÇAĞRI

Öte yandan, Programda altılı masa liderlerine çağrıda bulunan Dündar “Altılı masayı oluşturan liderler gelirler biz gazetecilerin karşısına çıkarlar, ucu açık bir programla biz onlara sorular sorarız ve böylece unutulan, tarihin bir kenarına terk edilen tartışma kültürü tekrardan hayat bulur.” dedi. Dündar “Madem biz güçlendirilmiş parlamenter demokrasiyi savunuyoruz, o demokrasilerin vazgeçilmezlerinden biri olan tartışma formatını bizim demokrasimize kazandırmamız gerekir. Bunun başlangıcı da altılı masayı oluşturan liderlerin gazetecilerin karşısına çıktığı bir programda gerçekleşir.” ifadelerini kullandı.

Uğur Dündar tarihi buluşmayı anlattı: Deniz Baykal dersini çalışmamıştı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!