Uğur Dündar’a da sızdırmışlar: Külliye’ye giden CHP’li iddialarının ayrıntılarını anlattı

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı ziyaret eden CHP'li iddialarının gazeteci Uğur Dündar'a da ulaştırıldığı ancak Dündar'ın bunu CHP'ye operasyon olarak görüp yazmadığı ortaya çıktı.

Uğur Dündar’a da sızdırmışlar: Külliye’ye giden CHP’li iddialarının ayrıntılarını anlattı

Gazeteci Rahmi Turan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne giden CHP’li ismin Muharrem İnce olduğunu iddia etti.

Turan, Muharrem İnce ile ilgili ortaya attığı iddiayı bir 20 yıldır tanıdığı gazeteciden aldığını söyledi ve ‘Saray çevrelerine yakın, oralardan iyi haber alabilen, onlarla diyaloğu olan bir kişi. Onların içinde değil elbette.’ dedi.

Canlı yayına bağlanan Turan, aynı bilgilerin iki gazeteciye daha verildiğini söyledi. O isimlerden biri olan Uğur Dündar, CNN Türk canlı yayınında Rahmi Turan’ın haber kaynağının kendisine ulaştığını ancak bu haberi doğru bulmadığı için yazmadığını söyledi.

İşte Dündar’ın açıklamaları:

“Rahmi abi iki gazeteciye daha gitmiş deyince bu haber. Nasıl olsa ortaya çıkar. O yüzden ben size yaşadıklarımı anlatayayım. Bana geçen hafta içinde böyle bir haber geldi. Aynı Rahmi abiye gittiği gibi ‘Haberimiz çok özel. Yüzde yüz doğru’ dediler. 9 Kasım’da Muharrem İnce Saray’a gitmiş görüşmüş. O haberde yazılanları hatırlıyorsunuz. Sahte plakalı araçla girip çıkmış. Ben bunu alınca kendi kendime şunu düşündüm. Bu haberin belgesi yok. Belgesi olmayan bir haberi yapmak gazetecilik ilkeleriyle bağdaşacak bir şey değildir. Kaynağınız ne kadar güvenilir olursa olsun o da yanıltılabilir. Ben burada kaynağın Rahmi abiyi yanıltma düşüncesinde olduğunu düşünmüyorum. O yanılmış olabilir. Rahmi abinin o kaynağa güvenmesi nedeniyle Rahmi abi de yanılmış olabilir. Bu haberin yaratacağı yorum şudur; ‘Uğur Dündar CHP’yi dizayn mı ediyor?’ Elinizde belge de yok. kaldı ki Muharrem İnce ‘gitmedim’ dedi. Saray’a sordunuz ‘hayır’ dedi. O zaman ne yapacaksınız, çamur at izi kalsın mı yapacaksınız. ‘Ben girmem bu habere’ dedim. Daha sonra Muharrem İnce ile görüştüm. Bu haberin CHP’yi dizayn etme algısı yaratmak ve Muharrem İnce’yi karalamak amacıyla yapıldığını düşündüm. Hiçbir CHP’linin Saray’dan icazet alacağına ihtimal vermedim.”

‘KAYNAĞI AÇIKLAMAM’

Gazetecilik ahlakı gereği kaynağını açıklamayacağını vurgulayan Dündar, “Ben bu kaynağı da açıklamam. Gazetecilik ahlakı olarak bunu söyleyemem. Ben böyle bir haberin CHP ve İnce’yi karalamak için yapıldığını düşündüm ve sıcak bakmadım. Kaynağımı da bu konuda uyardım, sen de yanıltılıyor olabilirsin. Ben 50 yıllık bir gazeteci olarak bu haberin tuzak sayılabilecek bir haber olacağını hissettim ve değerlendirmedim” dedi.