Uğur Mumcu katledilmeden iki gün önce uyarmıştı: İmam subaylar…

featured
service

Evinin önünde uğradığı bombalı saldırı sonucu 24 Ocak 1993’te yaşamını yitiren gazeteci ve yazar Uğur Mumcu, katledilmesinden iki gün önce, İmam-Hatip mezunlarının Harp Okullarına girişine olanak sağlayan yasa teklifini ve CHP’nin bu teklifi destekleyen tavrını ‘İmam Subay’ başlıklı yazısıyla gözler önüne sermişti…

İşte Uğur Mumcu’nun ‘Gözlem’ isimli köşesinde 22 Ocak 1993’teki ‘İmam-Subay!’ başlıklı o yazı:

‘İmam-Subay!’

TBMM Milli Eğitim Komisyonu, harp okullarına giriş koşullarını düzenleyen yasa tasarısını göruşürken verilen bir değişiklik önergesi ile imam-hatip okullarını bitirenlerin harp okullarına girişlerine engel olan madde değiştirilmış. 

Bu değişiklik TBMM tarafından da uygun görülürse, harp okullarına önümüzdeki ders yılından başlayarak imam-hatip lisesi mezunları da girebilecekler. imam-hatip liselerini bitirenler neden ilahiyat fakülteleri ve Islam enstitülerine gitmiyorlar da ille de kaymakam, vali, savcı, yargıç ve subay olmak istiyorlar? 

Bu uzun vadeli eğitim ve bürokratik yerleşim projesini kimler planlıyor?

1973 yılında çıkanlan Milli Eğitim Temel Yasası’nın 31.maddesi, liseleri bitirenterin ancak “yetiştirildikleri yönde” yüksek öğrenim yapacakları ilkesini getirmişti.

Bu madde ne zaman değiştirildi biliyor musunuz?

Atatürkçülük adına yasa düzeninin getirildiği 12 Eylül döneminde!

Bu madde, 16 Haziran 1983 günü değiştirilerek maddedeki “yetiştirildikleri yönde” yüksek öğrenim yapmaları koşulu kaldırıldı. 

Cumhurbaşkam Evren ve Milli Güvenlik Konseyi, sabah aksam “Atatürk, Atatürk” diye diye Atatürk’ün “Tevhid-i Tedrisat Kanunu”nu rafa kaldırarak imam- hatiptilere yüksek öğrenim kapılarını açtılar.

Bugün, Diyanet işleri Başkanlığı’nda çalışan toplam personelin ancak yüzde altısı yüksek okul çıkışlı. Neden, llahiyat fakültelerı ile yüksek Islam enstitülerini bitirenler din adamı olarak çalışmıyorlar?

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndaki toplam personel sayısı bugün 70 bini aştı.

Bu 70 bin 99 personelin ancak 39 bin 907’si imam-hatip liseleri çıkışlıdır.

Demek ki imam-hatip liselerini bitirenler, yetiştirildikleri ve yararlı olacaklan alanda çalışmıyorlar.

Peki ne yapıyorlar? 

Hukuk fakültelerini bitirip savcı ve yargıç, hukuk ve siyasal bilgiler fakültelerini bitirip polis müdüru ve kaymakam oluyorlar.

Yarın ya da öbürgün vali de olacaklar… 

Bugüne kadar imam-hatip liselerini bitiren 433.277 kişi var. Diyanet işleri’nde çalışan imam-hatipli sayısı 39 bin.

İmam-hatip liselerini bitiren her 10 kişiden bir kişi Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görev alıyor.

Üstelik, mesleki ve teknik öğrenim liselerinde öğrenci sayısı artışı yüzde 374, imam-hatip liselerinde yüzde 1.246 olmuştur. 

Genel liselerde öğrenci sayısı son yirmi yılda 3 kat, meslek liselerinde 4.9 kat, imam-hatip liselerinde yüzde 13.4 kat artmıştır!

Bu artışa karşın Diyanet işleri Başkanlığı’nda ilkokul mezunları imam ve hatiplik yapıyorlar. Diyanet İşleri Başkanlığı’nda imam-hatip lisesi çıkışlılar yerine çalışan ilkokul çıkışlıların sayısı 18 bin 362’dir. 

İmam ve hatip olarak yetiştirilenler emniyet müdürü, savcı, yargıç, kaymakam olacaklar, bu yasa değişikliği TBMM’den de geçerse subay da olacaklar, hiç din eğitimi görmemiş ilkokul mezunları da imam ve hatiplik yapıp camilerde vaaz verecekler!

Bunda bir yanlışlık, bir çarpıklık yok mu?

Imam-hatipliler din adamı olarak çalışmayacaklarsa, neden art arda imam-hatip okulları açılıyor? Neden bu okullardaki öğrenci sayısı her yıl bu kadar artıyor?

İmam-hatip lisesi mezunları neden yetiştirildikleri alanlar dışındaki işlerde görevlendiriliyor?

Eskiler, “Camiye, kışlaya, mektebe siyaset sokulmaz” derlerdi. 

Bu yasa tasansı TBMM’den geçerse camilere ve okullara sokulan dinsel siyaset, kışlalara da sokulmuş olacak.

Türkiye’de son yıllarda siyaset, ticaret ile tarikatlarla içiçe gelişiyor.

Dinsel siyaset, 12 Eylül 1980 mûdahalesinden sonra parasal kaynağa da kavuşarak devlet içinde de köşe başlannı tuttu. Ellerinde yayın organları, yayınevleri, televizyon kanalları ve arkalarında da her gün bu gazetelere reklamlar veren Suudi kökenli islam bankerleri var.

1983 yılında Milli Eğitim Temel Yasası’nı değiştirdiler, bugün Harp Okulu Yasası’nı… “Imam-hatiplilerin harp okullarına girmelerini isteyen” 

Atatürk’ün partisi CHP’nin Genel Sekreteri başta olmak üzere bu uğurda çaba gösterenler doğrusu büyük başarı elde ettiler.

-Yaşa var ol Harbiye/Selamünaleyküm sivil toplum! Maşallah ikinci cumhuriyet/ Ruhuna el fatiha laiklik…” 

’30 YIL SONRA GENERAL OLACAKLAR’ DİYE UYARMIŞTI

Uğur Mumcu 1993 yılındaki bir başka konuşmasında, “Tarikatlara ve cemaatlere alınan genç çocuklar, 30 yıl sonra general olacaklar ve Cumhuriyete karşı ayaklanacaklar” diye uyarıyırdu.

AYNI YIL FETULLAH GÜLEN: ÖYLE NÜFUZ EDİYORUZ Kİ…

Fetullah Gülen, Uğur Mumcu suikastından hemen önce, 17 Ocak 1993’te İzmir’de Bozyaka Yurdu’nda yaptığı bir sohbetinde “Devlet kademelerine öylesine nüfuz ediyoruz ki, bizi jiletle kazısalar yok edemeyecekler!” ifadelerini kullanıyor, aynı sohbetinde “Çok yakında büyük bir suikast haberi duyacaksınız. Üzerinde senelerce konuşulacak” diyordu…

1993 yılında İmam Hatipler askeri okullara girebilsin teklifini veren CHP milletvekili ve partinin genel sekreteri ise Ertuğrul Günay’dı.

Uğur Mumcu katledilmeden iki gün önce uyarmıştı: İmam subaylar…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 4 ay önce

  Doğruları yazdığı için değerli Uğur Mumcu’yu öldürülenlere, hala hizmet için yarışanların olması çok üzücü…

  Cevapla
 2. 4 ay önce

  Bu haberinizle ilgili yorumumu yayınlamadınız.sizi biraz farklı sanmıştım ama yanılmışım.solun demokrasisi bu kadar olur İşte.yani işinize gelen demokrasisi.Bi önemi olduğunu sanmam ama yine de yazıcam.Bundan sonra yorum yazmiycam takip de etmiycem.kendiniz çalın kendiniz oynayın.hoşçakalın

  Cevapla
 3. 4 ay önce

  Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Devrim şehitleri ölümsüzdür.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!