Ukrayna’nın ‘NATO üyeliği’ açıklamasına Stoltenberg’den yanıt

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna'nın NATO üyeliğine yönelik reformlar konusunda daha fazlasını yapması gerektiğini söyledi.

Ukrayna’nın ‘NATO üyeliği’ açıklamasına Stoltenberg’den yanıt

Savaş muhabirleriyle yaptığı görüşmede konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna'nın NATO üyeliği hedefine ilişin açıklamalar yaptı. 

Sputnik’in aktardığına göre Stoltenberg, "Reformlar kapsamında büyük ölçüde yolsuzlukla mücadeleye yönelik yükümlülüklere uyulmasıyla ilgili çeşitli programlarımız var. Ukrayna halihazırda bu reformlara başladı ancak daha fazlasına ihtiyacımız var. Bunların tam olarak uygulanmasını sağlamak için daha fazlasını yapmalıyız" dedi.

NATO üyeliği eylem planının sunulması için ittifaka üye 30 ülkenin tamamının onayının gerekli olduğunu kaydeden Stoltenberg, NATO zirvesinin ana gündem maddesinin Ukrayna'ya eylem planı sunulması olmadığını belirtti.

NE OLMUŞTU?

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, NATO'nun Ukrayna'yı ittifaka üye olarak almayı kabul ettiğini iddia etmişti.
Zelenskiy, Twitter hesabından "NATO liderleri, Ukrayna'nın ittifak üyesi olacağını doğruladı" demişti. 

BİDEN ‘YOLSUZLUK’ DEMİŞTİ

ABD Başkanı Joe Biden, Batı yanlısı yönetimin NATO üyeliği istediği Ukrayna'ya yolsuzluk uyarısı yaptı.

Biden, "Ukrayna'nın Rusya'ya direnmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söylese de, Ukrayna'nın NATO'ya girmeden önce yolsuzluğu temizlemesi ve başka kriterleri karşılaması gerekiyor" demişti.