Ülkelerinde koronavirüsten ohal ilan edildi onların haberi yok

Nükleer caydırıcılık görevi olan denizaltı mürettebatı dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınından bihaber.

Ülkelerinde koronavirüsten ohal ilan edildi onların haberi yok

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını Avrupa başta olmak üzere dünyanın dörtbir yanında küresel krize döndü. Koronavirüs salgınından haberdar edilmeyen bir grup var.

Sputnik’in aktardığına göre, AP haber ajansı bu durumla ilgili Fransa’nın nükleer silahlı denizaltılarında görev yapmış eski ve muvazzaf subaylarından görüş aldı.

Fransız yetkililer, uzun dönemler boyunca denizaltında, basınç altında, dar alanda, kapalı şekilde yaşam sürmek zorunda olan mürettebata morallerinin bozulmaması için kötü haberlerin verilmediğini belirtti.

Yani koronavirüs krize dönüşmeden evvel limandan ayrılmış denizaltılardaki mürettebat, büyük ihtimalle karada bütün insanlığı tehdit eden bir pandemiyle boğuşulduğundan bihaber. Ancak geri döndüklerinde ilk elden komutanları tarafından bilgilendirilecekler.

Fransız balistik denizaltı filosunu 2003-2006 arası komuta etmiş emekli Amiral Dominique Salles, “Kendilerini tümüyle görevlerine verebilmeleri için bilmemeleri gerekiyor” dedi.

Görevin son gününde denizaltıyı limana demirlemeye giderken denizcilerin bilgilendirileceğini belirten Fransız emekli amiral, “Denizlerin altında olanların böyle bilgilere ihtiyacı yok” dedi.

Fransız donanmasının nükleer caydırıcı unsurlarından olan L’Inflexible isimli denizaltının da komutanlığını yapmış olan Salles, ‘denizaltı komutanlarının olan bitenlerle ilgili bilgilendirildiğini, ama onlara da tüm ayrıntıların anlatılmadığını’ aktardı.
Fransa’nın 16’şar nükleer füze taşıyan 4 balistik denizaltısından kaçının ülkenin ulusal karantinaya girdiği 17 Mart’tan önce denize açıldığı, mürettebatın bilgilendirilip bilgilendirilmediğiyle ilgili resmi açıklama da yapılmıyor. Her biri 110 kişilik mürettebat taşıyan denizaltıların görevleri 60-70 gün sürüyor. Yani şubat sonunda denizaltıyla açılan mürettebat nisan sonundan evvel dönmeyecek. Döndüklerinde ise değişmiş bir dünya bulacaklar. Fransa’da 1 Mart’ta 130 teyitli vaka, 2 ölüm vardı, bugünse 40 binden fazla vaka ve 3523 ölü sözkonusu.