featured

Ümit Özdağ’dan Meral Akşener’e: ‘Daha yeni başladım’

service

Buğra Kavuncu’yu FETÖ’cülükle suçlamasının ardından İyi Parti’den ihraç edilen Ümit Özdağ’dan çok konuşulacak yeni açıklamalar geldi. Devlet Bahçeli’nin Akşener’den daha demokrat olduğunu belirten Özdağ, “Akşener bana ihanet etti. Tepkim sürecek, altını çizerek söylüyorum; daha yeni başladım.” dedi. Özdağ Ekrem İmamoğlu’na da ‘Canan Kaftancıoğlu’na nutuk hediye et’ çağrısı yaptı.

Buğra Kavuncu’yu FETÖ’cülükle suçlamasının ardından İyi Parti’den ihraç edilen Ümit Özdağ Haber Global ekranlarında yayınlanan Jülide Ateş’le 40 programına açıklamalar yaptı. 

Özdağ, Koray Aydın’ın Türk milliyetçiliğinin en itibarsız ismi olduğunu, Akşener’in cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanma şansı olmadığını dile getirdi.

Akşener’e “Daha yeni başladım” sözleriyle seslenen Özdağ, Devlet Bahçeli’nin Akşener’den daha demokrat olduğunu dile getirdi. 

Ateş’in soruları ve Özdağ’ın yanıtları şöyle: 

Ümit Özdağ istenmediği partide siyaset yapacak mı?

Kim istemiyor? Parti tabanı sayın Akşener’in yaptırmış olduğu araştırmada yüzde 80’e yakın destek veriyor bana. Mesele burada dava sonucunda ortaya çıkacak. Bence hukuksuz ve yanlış bir adım atıldı. Ben de yasalardan kullanılan hakkımı kullanıcam. Ben İYİ Parti tabanıyla aramda duygusal bir kopuş görmüyorum. Yaptığımın yüzde 500 doğru olduğunu biliyorum. 

MHP, İYİ Parti ve BBP neyi paylaşamıyor?

Hepsi esasen Türk milliyetçiliği geleneği içerisinde olan partiler. Stratejik planları açısından büyük bir farklılık yok. Biz Türk milliyetçiliğini daha hızlı iktidara taşımak için ayrılıp İYİ Parti’yi kurduk. Bugün de İYİ Parti’nin tabanının büyük bir bölümü Türk milliyetçiliği geleneğinden gelmektedir.

‘FETÖ EN BÜYÜK İÇ TEHDİTTİR’

Buğra Kavuncu neden Ümit Özdağ’ın hedefi oldu?

Mesele benim için Buğra değil mesele son 1000 senedir Türk devleti için en büyük iç tehdit FETÖ terör örgütüdür. Ben FETÖ ile yıllarca mücadele ettim bizden sonraki nesil de bence yaklaşık 25 sene mücadele etmeye devam edecekler. İYİ Parti’nin kuruluşu konusunda Buğra Kavuncu konusunda uyarıldım ve partiye kurucu olarak katılmasını önledim. 

‘YENİ ŞEYLER ÇIKMAYA BAŞLADI’

İYİ Parti yönetiminde FETÖ ne kadar etkili?

Zaman içerisinde bazı şeyleri daha iyi görme imkanı oluyor. Ben FETÖ’ye yakın bütün unsurların İYİ Parti’ye sızmasını elimden geldiği kadar engellemeye çalıştım. Mesela bu anlamda eski içişleri bakanının ki onun döneminde FETÖ, devlet içinde çok fazla etkinlik kazanmıştı, Ordu Büyükşehir belediye Başkan adayı ilan edildikten sonra divandan istifa edeceğini söyleyerek ve istifa gerekçesini söyleyerek adaylık açıklamasının geri alınmasını sağladı. Yani sadece bu bir kişiyle değil örgüte karşı bir tavırla ilgili bir şey. Buğra ile ilgili açıklamayı yaptıktan sonra yaptığım araştırmalarla yeni yeni şeyler de çıkmaya başladı. Bu arada benim dışımda insanlar da konuşmaya başladı. Biz FETÖ ile mücadele ederken bugün bir genel başkan yardımcısı arkadaşımız var, bulunduğu ilde avukatlık yapıyor ve FETÖ’den atılanların davalarını alıyor, FETÖ’cülerin davalarını alıyor. Evet avukatlık kutsaldır. Herkesin savunulma hakkı vardır ama o zaman genel başkan yardımcılığı yapmayacaksın. Bu süreç başladığı günden bu yana İYİ Parti Genel merkezinden kaynaklanan itirazların hepsinde FETÖ’nün imzası var. Bunları tek tek ispatlarım, ispatladım da zaten. 

‘BAHÇELİ AKŞENER’DEN DAHA DEMOKRAT’

Meral Akşener ve İYİ Parti, Ümit Özdağ’dan kim ve ne uğruna vazgeçti?

Çok net; Buğra Kavuncu’nun genel başkanlığından bir, ikincisi partinin Türk milliyetçiliğinden temizlenmesi, tasviye edilmesi Türk milliyetçi ve milli devlet kadrolarının parti dışına çekilmesi projesi adına vazgeçildi. Ama ben sayın Bahçeli ile yıllarca siyaseten mücadele ettim ama Sayın Bahçeli’nin sayın Akşener’den daha demokrat olduğunu gördüm. Sayın Akşener’in ruhunun derinliklerinde çok ciddi bir otoriter tavır görüyorum.

‘DAHA YENİ BAŞLADIM’

Meral Akşener’i istifadan vazgeçirmeye çalıştığınıza pişman mısınız?

Ben Akşener’e İYİ Parti’nin kuruluşu sürecinde onun evinde yaptığımız toplantıda vermiş olduğum sözü partiden ihraç edilene kadar tuttum. Akşener’e ihanet etmedim, kuyusunu kazmadım. Ben Akşener’e ihanet etmedim ama Akşener bana ihanet etti. Tepkim sürecek, altını çizerek söylüyorum; daha yeni başladım. Ben pişmanlık duymuyorum. 

‘KORAY AYDIN EN İTİBARSIZ İSİM’

Ümit Özdağ Meral Akşener’in yerine mi geçmek istedi?

Hayır. Hiçbir zaman böyle bir iddiam olmadı. Ancak Koray Aydın Türk milliyetçiliğinin en itibarsız ismidir. Koray Aydın’ın Bayındırlık Bakanlığı sırasında polis bakanlığı bastı. Bize bırakılan manevi mirası kirleten Koray Aydın’dır. Burada da yalan söylüyor. Ben hiçbir ilde aday çıkartmadım. 

‘AKŞENER’İN KAZANMA ŞANSI YOK’

Meral Akşener Babaanneliğe mi devam etmeli, siyasette mi kalmalı?

1 torunu var Allah bağışlasın. İnşallah 2., 3., 4., torunları da olur hep birlikte sağlıklı sıhhatli büyürler. Biz kendisinin cumhurbaşkanlığı adaylığı için çok destek olduk. İyi de bir ekip vardı arkasında buna rağmen Sayın Akşener’in aldığı oy, İYİ Parti’nin aldığı oyun yüzde 2,5 aşağısındaydı. Meral Akşener’in bugünün Türkiyesinde cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanma şansı yok.

İMAMOĞLU’NA ‘KAFTANCIOĞLU’NA NUTUK HEDİYE ET’ ÇAĞRISI

Ekrem İmamoğlu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ekrem İmamoğlu’yu bana karşı yaptığı büyük bir terbiyesizliğe rağmen destekledim. Şu anda nöbetçi cumhurbaşkanı adayı. Kendisine acilen tavsiye ediyorum; Canan Kaftancıoğlu’na Nutuk hediye etsin.

Babanızı idam edilmekten FETÖ sanığı Enver Altaylı’nın akıl hocası Ruzi Nazar mı kurtardı?

Hayır aslında süreç şöyle: Bir idam sahnesi oldu ama 21 Mayıs’ta oldu. Talat Aydemir’in bir darbe girişimi oldu. Ama Türkeş, babam, Baykal darbede yer almıyor. Babam emniyet genel müdürüne bağırıyor, Sayın Türkeş’i neden tutukladınız diye Emniyet müdürü, “oo Muzaffer Bey biz de sizi arıyorduk” diyerek babamı da gözaltına alıyor. Rıfat Baykal’ı da hapse atıyorlar. Bu hücrelerin önünde Cemal Tural geliyor dolaşıyor. Babam Tural’a, “Bir bakar mısın?” diyor. Tural’a diyor ki, “Öküzün altında buzağı arıyorsunuz ama biz dışarıya çıkıp öküzleri bulacağı” Akşam ciplerle Ankara dışına götürülüyorlar. Gittikleri yerde çukur kazılmış. Bir kurşuna dizme gerçekleşecek. Babam bir gözdağı mı yoksa gerçekten kurşuna dizecekler mi diye düşünüyor ve kolunda harp okulunu bitirdikten sonra hediye edilen altın bir  birincilik saati var. O saati çıkarıyor ve oradaki subaylardan birisine, “Bunu oğluma verin” diye uzatıyor. Subay da alıyor, “Ben ileteceğim” diyor. Babam da kendi kendine “Buraya kadarmış” diyor. Bir cip geliyor ve cipin içinden birisi çıkıyor. İnönü müdahale etmiş. Kurşuna dizme olmayacak yargılanacaklar diye. Tekrar alınıyorlar götürülüyorlar ve daha sonra Mamak’ta yargılanıyorlar ve beraat ediyorlar. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ümit Özdağ’dan Meral Akşener’e: ‘Daha yeni başladım’

You have to agree to the comment policy.

0 Yorum

  1. 1 sene önce

    Senden büyük fetocumu var

    Cevapla