UNESCO’dan Ayasofya çıkışı

Ayasofya'nın müzeden camiye çevrilmesi konusunda bugün Danıştay'ın vereceği karar beklenirken UNESCO'dan açıklama geldi. Reuters'a konuşan UNESCO yetkilileri, 'Yapılacak değişikliklerin önceden UNESCO'ya bildirilmesi gerekiyor' dedi.

UNESCO’dan Ayasofya çıkışı

Ayasofya’nın ibadete açılıp açılmayacağı tartışmasına Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü de (UNESCO) katıldı. Danıştay’ın kararı öncesinde UNESCO yetkilileri Reuters haber ajansına açıklamalarda bulundu.

‘MİRAS LİSTESİ’ MESAJI

Ayasofya’nın Dünya Kültür Mirası listesinde yer aldığı ve bunun getirdiği bazı yükümlülükler olduğu belirtilen açıklamada, “Devletler sınırları içerisindeki miras listesindeki mekanların evrensel değerlerine zarar verecek herhangi bir değişiklik yapmamalıdır. Yapılacak değişikliklerin önceden UNESCO’ya bildirilmesi gerekiyor. Gerekli durumlarda Dünya Kültür Mirası Komitesi’nin inceleme yapması söz konusu olabilir” denildi.

Yetkililer, konuyla ilgili Türkiye’ye mektup yazarak endişelerini dile getirdiklerini vurgularken, “Türk makamlarına bu mekanın evrensel değerine zarar verebilecek bir karar alınmadan önce diyalog başlatma çağrısı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

AKP ‘İPTAL’ BEKLİYOR

Ayasofya’yla ilgili Reuters’a konuşan AKP’li bir yetkili, “Ayasofya’nın müze olmasını düzenleyen 1934 sayılı kararın iptali için açılan davada Danıştay’ın kararı henüz resmi olarak oluşmadı. Kararın büyük ihtimalle Cuma günü çıkması bekleniyor. Bu yönde bir bilgi var. Kararın iptal yönünde olmasını bekliyoruz” demişti.