Üniversitede ‘hemşehri’ skandalı… Torpili olan koltuğu kapıyor

featured
service

Eski AKP milletvekili Cem Zorlu’nun rektörlüğünü yaptığı Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi ‘torpil’ iddiasıyla çalkalanıyor. Görevde yükselme sınavında, akademisyenlerin yakınlarının, mülakatla açık kadrolara yerleştirildiği iddia edildi.

İşe alım ve akademik atamalarda sıklıkla dile getirilen torpil iddialarına bir yenisi daha eklendi. İddiaya göre, rektörlüğünü eski AKP milletvekili Prof. Dr. Cem Zorlu’nun yaptığı Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde “Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği” yazılı sınavından yüksek not alan birçok personele mülakattan düşük not verilerek başarısız gösterildi. Yazılıdan düşük not alan ancak mülakattan yüksek not verilerek görevinde yükselenlerin ise aynı üniversitede görevli akademisyenlerin yakını olması dikkat çekti.

HEMŞEHRİYE KADRO

Sözcü’den Müslüm Evci’nin haberine göre, yazılı sınavdan 88 puan alan Salih Cesur Yiğit’e mülakatta 50 puan verilerek başarısız gösterilirken, Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nde akademisyen Doç. Dr. Mustafa Kocaoğlu’nun eşi Özlem Kocaoğlu yazılı sınavda 76 puan, mülakatta ise 96 puan alarak görevinde yükseldi.

Aynı şekilde Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi’nde akademisyen Prof. Dr. Mehmet Kırbıyık’ın yeğeni Hamza Demirtaş ise yazılı sınavda 66 puan almasına rağmen mülakatta verilen 98 puan ile görevinde yükseldi.

YAZILIDAN 66 PUAN ALDI

Diğer yandan üniversite Rektörü Cem Zorlu’nun, Konya’nın Ereğli İlçesi’nden hemşehrisi olan Mehmet Saner ise yazılı sınavdan 66 puan alırken, mülakatta aldığı 88 puan sayesinde görevinde yükseldi. Görevde yükselme sınavıyla ‘şef’ unvanını alan Saner, 1 hafta sonra Necmettin Erbakan Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi’ne sekreter olarak atandı.

Üniversite yönetimi torpil iddialarını yalanladı. Kasım 2018’de üniversiteye Rektör olarak atanan Prof. Cem Zorlu, kadrosunu kendisinin de Yönetim Kurulu Üyesi olduğu, Türkiye İmam Hatipliler Vakfı’ndan (TİMAV) kurması tepki toplamıştı. Zorlu 2011-2015 yılları arasında AKP Konya Milletvekili olarak da görev yaptı.

Üniversitede ‘hemşehri’ skandalı… Torpili olan koltuğu kapıyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 sene önce

    Özel sektörde yıllarca yöneticilik yapmış birisinin nasıl öğretim görevlisi ve hemen sonrasında NEÜ rektörü Cem Zorlu’nun danışmanı olduğunu, Ereğli AKP eski ilçe başkanının nasıl öğretim görevlisi ve hemen sonrasında NEÜ restaurant müdürü olduğunu araştırın.

    Cevapla
  2. Bu daha ne ki! Konya Selçuk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi adeta torpil ve hemşehrilik yuvası. Akpınar ailesi buraya da el atmış. Maşaallah hadis fakültesine dönüştürülmüş durumda. Akademisyen kadrosunda bulunanların ciddi bir kısmı Aksaray Üniversitesi İslami İlimler Fakültesinden “paket aktarım” ile alındı. Liyakat deseniz yerlerde sürünüyor. Hele birisi var ki içler acısı! Öğrenciler için: Bizim öğrencilerimizde iş yok! Kendimizi yıpratmaya gerek yok. diyan bir şaklaban. Şaklaban çünkü en küçük bir menfaati es geçmeyen ve aynı zamanda bir kaç yerde görev üstlenmiş biri. Bu üniversitelerde sorumluluk alanları düşündükçe memleket ve millet adına kahroluyorum. Bu memleket, dini dar olanların elinde nasıl bu hale geldi! İçim yanıyor! Ama kimseye de anlatamamak en az o kadar kahredici.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!