Üniversitede yine bir adrese teslim ilan… Kamu yönetimi bölümüne ‘müzik mezunu’ şartı

Kişiye özel akademik kadro alım ilanlarında 'bu kadar da olmaz' dedirten bir ilan daha açıldı. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Yönetim ve Organizasyon bölümünün Yerel Yönetimler Programına bir öğretim görevlisi alımı için ilana çıktı. Başvuruda Müzik Eğitim lisans mezunu olma ve diksiyon alanında en az 5 yıl deneyim şartı arandı. Bir yabancı dil şartı ise aranmadı.

Üniversitede yine bir adrese teslim ilan… Kamu yönetimi bölümüne ‘müzik mezunu’ şartı

ERDEM ATAY / VERYANSIN TV

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Şereflikoçhisar Berat Cömertoğlu Meslek Yüksekokulu, bünyesinde bulunan Yönetim ve Organizasyon bölümü Yerel Yönetimler Programı için bir öğretim görevlisi ilanına çıktı. İlanda istenilen özel şartlar şöyle sıralandı:
“Müzik Eğitimi Lisans mezunu olmak, Lisans eğitimi sonrası diksiyon, hitabet ya da ses eğitimi alanında en az 5 yıl deneyimli olmak.”
Başvuracak olan kişi için de bir yabancı dil puan şartı da aranmadı.

 

‘BÜYÜK İHTİMAL BİR YANLIŞLIK VAR’

Veryansın Tv, Kamu Yönetimi ve Yerel Yönetimler profesörlerine ilanla ilgili görüşlerini sordu.
“İlan ile ilgili ne düşünüyorsunuz, böyle özellikle sahip birisi bu bölümde ne gibi eğitimler verir” sorumuza bir öğretim üyesi, “İlanda büyük ihtimal yanlışlık vardır, satırlar arasında kayma vardır” diyerek ilanın gerçek olduğuna inanmadığını belirtti.

‘BU BİR SKANDAL!’

Bir başka profesör ise şunları söyledi:
“Bu inanılır gibi değil. Kaş göz tarifiyle belli bir kişiyi, nitelikleri hiç uygun olmamasına karşın, kadroya yerleştirme girişiminden ibaret. Üniversite için çok üzücü bir durum. Sayılan özellikle sahip bir kişi, yerel yönetimler konusuna hiçbir katkıda bulunamaz. İlgili okul bunu eğer düzeltmezse hem bizim alanımıza güvenimiz sarsılacak hem de üniversitelere… Bu bir skandal.”
Üniversitenin resmi internet sitesinde Yerel Yönetimler programına ilişkin paylaşılan bilgilerde, “Yerel Yönetimler alanında özellikle belediyelerde uzmanlık gerektiren belediye hizmetleri, ruhsat, imar, zabıta gibi tafsilat içeren dersler de verilir” ifadesinin yer alıyor. Ancak üniversiteye alınacak kişinin bu konulara ilişkin bilgisinin sorgulanmaması dikkat çekiyor.

Üniversitenin resmi sitesinde “Yerel Yönetimler Programı Tanıtım” başlığı altında programa girmenin şartları şöyle açıklanıyor…