Üniversitelerde 'aile boyu' kadrolaşma hız kesmiyor!

Eşine özel kadro açtığı için Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ'ın görevden alınması üzerine bir haksız kadrolaşma da Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ve Bandırma Üniversitesinden geldi. Bu farklı illerdeki üniversitelerin ortak özelliği ise ikisinde de akraba kayırarak, adrese teslim haksız kadrolaşma sağlandığı...

Üniversitelerde 'aile boyu' kadrolaşma hız kesmiyor!
Üniversitelerde 'aile boyu' kadrolaşma hız kesmiyor!

Buse ERDEM/ VeryansınTV

Son günlerde eşine özel kadro açtığı için Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ'ın görevden alınması üzerine, akademik mülakatlarda haksızlığa uğrayıp kadro alamayan bir çok vatandaş buna benzer karşılaştığı durumları sosyal medyada paylaşmaya başladı. Üniversitelerde yer alan pozisyonlara eşlerin, çocukların, akrabaların yerleştirilmesiyle oluşan bu haksız kadrolaşma tepkilere neden oldu.

KÜTAHYA DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ

Bunlardan biri Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nde gerçekleşti. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Spor Bilimleri Fak/Rekreasyon bölümü başkanı Osman Gümüşgül'ün eşi Ceren Gümüşgül, Rekreasyon bölümü için açılan araştırma görevlisi kadrosu ön değerlendirmesinde sonuncu, mülakatı geçen tek asil oldu. 

BANDIRMA ÜNİVERSİTESİ

Bir benzer olay da Bandırma Üniversitesi'nde yaşandı. Balıkesir Üniversitesi Susurluk Meslek Yüksekokulunu Bandırma Üniversitesine devretti. Devretmeden önce Rektör Yardımcısı Mehmet Narlı kızını (Merve Begüm Özyürek), diğer Rektör Yardımcısı Turgut Kılıç da kendi öğrencisini (Kürşat Can Ateş) buraya öğretim görevlisi olarak aldırdı. Merve Begüm Özyürek ve Kürşat Can Ateş'in diğer adaylardan düşük puanlı olması ise dikkat çekti.

TRABZON ÜNİVERSİTESİ'NDE DE ORTAYA ÇIKMIŞTI

Bir adrese teslim ilan skandalı da Trabzon Üniversitesi'nde yaşandı.

Üniversite, 26 Haziran'da ilana çıkarak, 10 kişilik, 4B sözleşmeli personel alacağını duyurdu. Çeşitli fakültelere alınacak büro personellerinde “Alanında lisans mezunu olma” şartı ile bazı sertifikalar arandı.