Üniversitelere 'fuhuş yuvası' diyen Sofuoğlu hakkında soruşturma

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, katıldığı bir televizyon programında üniversiteler için tepki toplayan açıklamalar yapan Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu hakkında, "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılamak" suçundan re'sen soruşturma başlattı.

Üniversitelere 'fuhuş yuvası' diyen Sofuoğlu hakkında soruşturma

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, Akit Tv programında üniversiteler için "Fuhuş yuvası" diyen Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu hakkında, "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılamak" suçundan re'sen soruşturma başlattı.

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ'NDEN AÇIKLAMA

Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Pof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu Akit Tv'de katıldığı programında üniversiteler için "fuhuş evleri" demesi üzerine Sakarya Üniversitesi Rektörü Fatih Savaşan, gerekli işlemlerin yapılacağını duyurmuştu.

YÖK BAŞKANI'NDAN TEPKİ

Sofuoğlu'nun sözlerine bir tepki de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'tan geldi. Saraç, "Sakarya Üniversitesindeki bir öğretim üyesinin katıldığı bir televizyon programında üniversitelerimiz hakkında sarf etmiş olduğu ve kamuoyunun haklı olarak büyük tepkisini çeken ifadelere dair üniversitesince işlem başlatılmıştır" dedi.

YÖK Başkanı Saraç, akademisyenlerle ilgili disiplin işlemlerinin kanun gereği ancak üniversiteleri tarafından başlatılıp, yürütülebildiğini belirterek, "Evlatlarımızın okuduğu üniversitelerimizin, zikretmeye bile hicap duyduğumuz mekanlara benzetilmesi ve çok çirkin ifadelerin kullanılması asla kabul edilemez. Bu vesile ile akademik ifade özgürlüğünün yanlış anlaşılmaması ve hocalarımızın milletimizin değerlerine ve hassas olduğu konulara ve kavramlara dair konuşurken son derece dikkatli olmaları gerektiğini belirtmek isteriz" açıklamasında bulundu.