Ünivesitelere 'fuhuş evi' diyen profesöre üniversitesi ne yapacak?

Sakarya Üniversitesi'nde görev yapan profesör Ebubekir Sofuoğlu'nun üniversiteler için "fuhuş evi" demesinin ardından rektörden açıklama geldi. Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan, büyük tepki toplayan sözler hakkında gerekli işlemlerin yapılacağını söyledi.

Ünivesitelere 'fuhuş evi' diyen profesöre üniversitesi ne yapacak?

Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nde profesör olarak görev yapan Ebubekir Sofuoğlu, katıldığı bir televizyon programında üniversiteler için "fuhuş evi" açıklaması yapmıştı.

Büyük tepki toplayan açıklama sonrası konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, "Söz konusu konuşma ile ilgili gerekli işlemler yapılacaktır" dedi. Savaşan, "Üniversitemiz Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’nun ulusal bir kanalda yapmış olduğu açıklamaların kabul edilmesi ve hoş görülmesi hiçbir şekilde mümkün değildir. Söz konusu konuşma ile ilgili gerekli işlemler yapılacaktır" ifadelerini kullandı.

NE DEMİŞTİ?

Akit TV’de yayınlanan Sabri Balaman’ın sunduğu "Derin Kutu" adlı programa katılan Sofuoğlu, konuşmasında öğrencilerin kendi derslerine girmediğinden şikayet etmiş ve konuşmasının devamında öğrencileri "hedonist" olarak nitelendirmişti. Sofuoğlu, konuşmasının devamında "Sayın Cumhurbaşkanımız da vurguladı. Neredeyse fuhuş evleri” ifadelerini kullanmıştı. Stüdyodaki diğer konukların uyarıları üzerine ise Sofuoğlu, "Gördüğüm var. İstisna değil. Gelin ben sizi gezdireyim. Komşular size söyleyecek, emlakçılar size söyleyecek. Siz nerede yaşıyorsunuz?” demişti.

BİR TEPKİ DE YAVUZ'DAN

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz da Sofuoğlu’nun açıklamalarına sosyal medya hesabından şöyle tepki gösterdi:

"Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Ebubekir Sofuoğlu'nun hem Sakarya'yı hem de Sakarya Üniversitesi'ni zan altında bırakan 'Fuhuş Evleri' söylemini tasvip etmemiz mümkün değildir. Derhal Sakarya'mızdan, Sakarya Üniversitemizden ve tüm öğrenci kardeşlerimizden özür dilemelidir. Sn. Sofuoğlu'nun, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ı da söylemine alet etmesi ayrı bir talihsizliktir. Sayın Cumhurbaşkanımızın bahsedildiği şekliyle bir söylemi söz konusu değildir. Olmayan bir söylemi varmış gibi kendi söylemine dayanak yapmak çok büyük bir sorumsuzluktur."