Ünyelilerin madene karşı direnişi sürüyor!

Ordu Ünye’ye bağlı Yeşilkent, Üçpınar ve Çiğdem köylerinde açılmak istenen maden ocağına karşı köylülerin direnişi sürüyor. Sondaj makinası önünde oturma eylemine geçen köylülere biber gazı sıkıldı, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Ünyelilerin madene karşı direnişi sürüyor!

Ordu Ünye’de maden faaliyetleri için yapılmak istenen sondaja karşı direniş sürüyor. Dün günün erken saatlerinde köy jandarma ekipleri tarafından ablukaya alındı. Jandarma barikatlarına rağmen sondaj makinesinin yanına ulaşan bölge halkı oturma eylemi başlattı.

Sabahın erken saatlerinde köy meydanına gelen alay komutanı bölge halkıyla konuşmak istedi. Bölge halkı, alay komutanıyla görüşürken askerler yolları kapatarak, sondaj makinelerini fındık bahçelerine soktu. Oturma eylemine jandarma biber gazıyla müdahale etti. Çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Birgün'den Gökay Başcan'ın haberine göre alay komutanı, “Burada garip olan bir şey yok. Bir devletin kendi toprağını, yer altı zenginliklerini tanımak bilmek için sondaj yapması kadar normal bir şey yok” diye konuştu.

Konuşmanın ardından sondaj makinelerinin fındık bahçelerine girdiğini öğrenen yurttaşlar jandarma barikatlarını aşarak bahçeye ulaştı. Jandarma ekipleri, eyleminin sonlandırılması için çağrı yaparken, yurttaşlar “Bahçemizde oturuyoruz, biz buradan ekmek yiyoruz” diyerek tepki gösterdi.