Uyarılara ‘bir bakarız’ diyenler facia gelince madenin yolunu tuttu!

Veryansın Tv, siyanürcü Anagold'un göçük yaşanan İliç'teki madeni için iki yıldır haykırıyordu. Onlarca haber yaptı. Defalarca maden önünde canlı yayınlar gerçekleştirdi. Türkiye kamuoyu tehlikeyi gördü ancak ne siyasetçiler ciddi bir mücadele verdi ne de iktidar önlem aldı. Muhalefet de siyanürcü madenin üzerine gitmedi. Facia gelince hepsi Erzincan'ın yolunu tuttu... Erzincan vekili AKP Genel Başkan Yardımcısı Binali Yıldırım, maden şirketini savunmuştu. Başka bir Erzincan vekili Mustafa Sarıgül de uyarılara "Bir bakarız" diye yanıt vermiş...

featured

Erzincan İliç’teki Anagold’a ait altın madeninde toprak göçüğü yaşandı. 9 işçinin toprak altında kaldığı tahmin ediliyor. Veryansın Tv’nin Türkiye gündemine soktuğu İliç’teki maden siyanür sızıntısıyla büyük bir doğa felaketinin sinyallerini veriyordu. Veryansın Tv’nin ısrarlı yayınlarına rağmen siyasetçiler ya görmezden gelmiş ya da maden firmasının yanında yer almıştı.

İktidar madene karşı girişimde bulunmak bir yana adeta Anagold şirketinin yanında yer aldı.

BİNALİ YILDIRIM, ANAGOLD’U SAVUNDU

AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, altın madenindeki siyanür ve sülfürik asitin doğaya salınmasına karşı verilen mücadeleyi “algı operasyonu” sözleriyle hedef almış, “Bir takım küçük menfaatlerine halel gelenler ne yazık ki olumsuz propagandaları körüklüyorlar” demişti.

Yıldırım şu ifadeleri kullanmıştı:

“Dünyada altın madeni sadece orada yapılmıyor. Teknoloji bunların emniyet tedbirlerini almak için yeterli. Tabii ki çevre bizim için önemli ama bunu algı operasyonuyla kaynakları harekete geçirmemizi geciktirmek, engellemek… Bu da başka bir oyun. Buna da dikkat etmemiz lazım. Avrupalılar yıllarca bu yanlışı yaptılar sıra bizim kaynaklarımıza gelince böyle propagandalar maalesef oluyor.”

SARIGÜL ŞİMDİ ‘BAKTI’

Veryansın Tv, yaklaşan tehlike nedeniyle Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül’e de ulaşmış, İliç’le ilgilenmesini istemişti.

Veryansın Tv Genel Yayın Yönetmeni Erdem Atay, o görüşmeyi sosyal medyadan şöyle anlattı:

“Sayın Mustafa Sarıgül… Geçen ay Engin Balım ile sizinle yaptığımız Atakule’deki özel görüşmede, ‘İliç’teki madene neden sahip çıkmıyorsunuz, oraya gidin ve bu felaketin durdurulması için uğraşın’ ricasında bulundum. ‘Bir bakarız’ dediniz. Defalarca programlarda da ‘Mustafa Sarıgül neden İliç’i konuşmuyorsunuz’ dedik. Konuşmanız ve oraya gitmeniz için madenin patlaması mı lazımdı!”

TİKTOK’TAN VİDEO PAYLAŞTI

Sarıgül, göçük alanına giderek TikTok hesabından video paylaştı. “Yüreğimiz yanıyor, neler çektiğimizi bilemezsiniz” diyen Sarıgül, ‘dua ettiğini’ belirtti:

“Olay yerindeyim. Ya Rabbim Bu toprak benim canlarımı versin. Allah’ım bu günleri bir daha göstermesin. Burası benim doğduğum ilçe. Sahanın dışında binlerce anne baba evladından haber bekliyor.”

 

Emekli makinist Sedat Cezayirlioğlu, Veryansın Tv yayınında Mustafa Sarıgül’e böyle seslenmişti:

 

Uyarılara kulak tıkayan AKP Sözcüsü Ömer Çelik de “Kalbimiz Erzincan İliç’te meydana gelen toprak kaymasından etkilenen madencilerimizde” mesajları paylaşıyor.

CHP lideri Özgür Özel de söz konusu madeni gündemine almayan siyasetçiler arasındaydı… Felaket gelince heyet gönderdi!

Uyarılara ‘bir bakarız’ diyenler facia gelince madenin yolunu tuttu!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Sarigul cok dramatik bir cekim yapmis kendince, eline bir avuc toprak almalar, yere atmalar falan. Rabbimden niyazlar. Kendini aklayacak ya. Bir de uyarmis bak bak.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!