Uykusuzluk kalp krizi riskini artırıyor

Müftüoğlu, kaleme aldığı 'Sağlıksız uyku sağlıksız kalp' başlıklı bir yazısında 'Uykusuzluk tek başına bile bağımsız bir 'kalp risk faktörü' gibi kabul edilebilir' sözlerini kullandı.

Uykusuzluk kalp krizi riskini artırıyor

Hürriyet yazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, uyku ile kalp sağlığı arasındaki ilişkiye değindi. 

Müftüoğlu, şunları söyledi:

"Uyku uzmanı Dr. Matthew Walker, uykusuzluğun kalp sağlığını da derinden etkilediğinin altını ısrarla çiziyor ve bu önemli görüşünü tek bir cümleyle özetliyor: 'SAĞLIKSIZ UYKU, SAĞLIKSIZ KALP!' Dr. Walker’a göre, bu bilgi bilimsel olarak da kanıtlanmış durumda. Mesela '2011 yılında yapılan, 8 farklı ülkede, farklı yaş ve etnik kökenden yarım milyondan fazla erkek ve kadının incelendiği' büyük bir çalışmada da bu bilgi net ve açık olarak doğrulanmış durumda.

O çalışmada 'giderek kısalan uyku süresinin 7 ila 25 yıl içerisinde KORONER KALP HASTALIĞINA YAKALANMA' ve/veya 'KORONER KALP HASTALIĞINDAN ÖLME' riskinde yüzde 45 gibi muazzam bir artışla bağlantılı bulunmuş. Japonya’da yapılan, 4 binden fazla erkek işçinin izlendiği, 14 yılı aşkın bir başka çalışmada ise, '6 saat veya daha az uyuyanların kalp krizi geçirme riskinin 6 saatten fazla uyuyanlara göre yüzde 400 ila 500 oranında daha yüksek olduğu' net ve açık olarak gösterilmiş. Özeti şudur: Uykusuzluk tek başına bile bağımsız bir 'kalp risk faktörü' gibi kabul edilebilir."