Uyuşturucu tacirlerine af mı geliyor?

Cumhur ittifakı ortağı MHP'nin ısrarla gündemde tuttuğu af koronavirüs salgını sonrası tekrar gündeme geldi. 3. yargı paketi çalışmaları hızlanırken uyuşturucu tacirlerinin de pakete gireceği iddia edildi.

Uyuşturucu tacirlerine af mı geliyor?

3. Yargı Paketi’nin ayrıntıları belli oluyor. İnfaz süresini kısaltan, denetimli serbestliği genişleten düzenlemede yaklaşık 70 bin mahkumu ilgilendiren uyuşturucu suçlarının pakete eklendiği öne sürüldü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce uyuşturucu suçlarının pakete eklenmesine karşı çıkmıştı.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, yargı paketinin ayrıntılarını köşesine taşıdı. İşte Sarıkaya’nın yazısından bir bölüm:

“Cezalarda indirim yapan 3. Yargı Paketi, AK Parti’nin ittifak ortağı MHP ve muhalefetle yaptığı görüşmeler sonrası dün itibarıyla kesinleşti.

Düzenleme ile 1 Mart 2020’den önceki suçlarda infaz kurumunda geçirmesi gereken süreden ½ oranında indirim yapılacak ve denetimli serbestlik de bir defaya mahsus olmak üzere 3 yıl uygulanacak.

Böylece MHP’nin 5 yıllık önerisi de Cumhur İttifakı arasında yapılan uzlaşı ile denetimli serbestliğin 3 yıla indirilmiş oldu.

Ayrıca yine MHP’nin önerisi ile istisna suçlar arasında daha önce yer bulan, Uyuşturucu Kullanma ve Bulundurma ile Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti suçu da kapsam içine alındı.

Bu suçu işleyenler de indirimden yararlanacak.

Yapılan bir diğer yeni düzenleme ile örgüt lideri olmamak kaydıyla 60 yaşından büyük hasta her mahkum denetimli serbestlikten yararlanacak ve bu kişilere 4 yıl olarak uygulanacak.”

MHP’NİN İSTEDİĞİ OLUYOR

MHP’nin hazırlayıp TBMM Başkanlığına sunduğu 7 maddelik af teklifinde “Ceza indirimini kapsayan 162 bin kişi adli suçlardan tutuklu ve hükümlü olanlardır” denilerek uyuşturucu satıcılarına da ceza indirimi talep edilmişti.

Düzenlemeye MHP ve CHP’nin de destek vereceği belirtiliyor.