Uyuşturucuyla yakalanan bir polis daha tahliye edildi! ‘Devlette önemli görevlerde yer aldı’

Manisa’nın Akhisar ilçesinde polis tarafından ihbar üzerine durdurulan otomobilde 2 kilo uyuşturucu madde ile yakalanan ve ‘Uyuşturucu ticareti yapmak’ suçundan 4 aydır cezaevinde olan İzmir Emniyet Müdürlüğü’nde görevli 3. Sınıf Emniyet Müdürü Zafer Çeviköz ile oto kiralama firması sahibi Necip Boğaçhan Tuncay ilk duruşmada tahliye oldu.

Uyuşturucuyla yakalanan bir polis daha tahliye edildi! ‘Devlette önemli görevlerde yer aldı’

Veryansın Tv’nin özel haberine göre, eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın koruması polis memuru D. E.’nin, 7 Temmuz 2019 tarihinde özel bir araçla İstanbul’dan Ankara’ya giderken, Kahramankazan’da 980 gram uyuşturucuyla yakalanıp, savcının tutuklama talebine rağmen çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı ortaya çıkmıştı.

Hukukçuların ‘skandal’ olarak değerlendirdiği karara benzer bir haber de Manisa’dan geldi.

ONLAR DA ‘SATMIYORUZ, KULLANICIYIZ’ DEDİ

Manisa’nın Akhisar ilçesinde polis tarafından ihbar üzerine durdurulan otomobilde uyuşturucu madde ile yakalanan ve ‘Uyuşturucu ticareti yapmak’ suçundan 4 aydır cezaevinde olan otomobil sürücüsü İzmir Emniyet Müdürlüğü’nde görevli 3. Sınıf Emniyet Müdürü Zafer Çeviköz ile oto kiralama firması sahibi Necip Boğaçhan Tuncay ilk duruşmada tahliye oldu.

Çeviköz ve Tuncay ‘Uyuşturucu madde ticareti yapmıyoruz. Satıcı değil, kullanıcıyız’ savunmasını yaptı.

2 KİLO UYUŞTURUCU ELE GEÇİRİLDİ

Akhisar İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince geçen Haziran ayında uyuşturucu madde ticareti yapılacağı yönünde alınan ihbar üzerine uygulama noktasında durdurulan 09 JC 938 plakalı otomobilde narkotik köpeği ‘Nmak’ ile yapılan aramada 2 kilo ‘Skunk’ adı verilen uyuşturucu madde ile 10 adet reçete ile satılan ‘Lyrica’ isimli hap ele geçirildi. Aracın sahibi ve sürücüsü olan İzmir Emniyet Müdürlüğü’nde görevli 3. Sınıf Emniyet Müdürü Zafer Çeviköz ile yanındaki Necip Boğaçhan Tuncay ‘Uyuşturucu ticareti yapmak’ suçundan tutuklandı.

Otomobilinden 2 kilo uyuşturucu madde ele geçirilen Zafer Çeiköz, ‘Satıcı değil, kullanıcıyım’ savunmasını yaptı.

Sanıklar Zafer Çeviköz ve Necip Boğaçhan Tuncay’ın Akhisar 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşmaları görüldü.

Yakalandıktan sonra kamuoyuna ‘Zehir taciri’ olarak lanse edildiğini ancak uyuşturucu madde ticareti yapmadığını savunan emniyet müdürü Çeviköz, “Uyuşturucu maddeyi son günlerde içerisinde bulunduğum sıkıntılardan dolayı İstanbul’a gittiğimde içmek maksadı ile satın almıştım. Hatta bunun yanında doktor reçetesi ile satılan ve ağrı kesici olarak da kullanılan ‘Lyrica’ da satın aldım. Ben kamuoyunda ve haberlerde yansıtıldığı gibi zehir taciri değilim. Uyuşturucuyu satmak için değil, kullanmak için satın aldım” diye konuştu.

Diğer sanık Tuncay Necip B. de uyuşturucu ticareti yapmadığını, kullanıcı olduğunu öne sürdü.

‘DEVLETTE ÖNEMLİ VE AKTİF GÖREVLERDE YER ALDI’

‘yargınınnabzı.com’ sitesinde yer alan habere göre, Çeviköz’ün avukatı Tolga Turgut, müvekkilinin uyuşturucu ticareti yapmadığını, gözaltına alındıktan sonra yapılan kan ve idrar testi sonuçlarında da uyuşturucu madde kullandıklarına dair raporlar olduğunu söyledi. Müvekkili Çeviköz’ün “devlette önemli ve aktif görevlerde yer aldığını, başarılı operasyonlara imza attığını” savundu. Uyuşturucu madde kullanan müvekkilinin aracında bulunan ‘Lyrica’nın da doctor reçetesi ile satılan bir ağrı kesici olduğunu, ele geçirilen uyuşturucu maddenin de yasal kullanım sınırları içerisinde olduğunu söyledi.

SAVCI TUTUKLULUĞUN DEVAMINI İSTEDİ, MAHKEME TAHLİYE ETTİ

Cumhuriyet Savcısı sanıkların tutukluluğunun devamına karar verilmesini talep ederken, mahkeme heyeti sanıklar Zafer Çeviköz ile Tuncay Necip Boğaçhan’ın yurt dışı yasağı konularak tahliye edilmelerine karar verdi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

‘MAKAM ODASINDA GÖZALTI’ İDDİALARIYLA GÜNDEME GELMİŞTİ

Eski İzmir Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü olan emniyet amiri Zafer Çeviköz geçen yıl İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Aydıner’in makam odasında gözaltına alındığı iddiasıyla gündeme gelmişti.

Söz konusu iddialar üzerine Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada, Çeviköz hakkında gözaltı işlemi uygulanmadığı, ifade vermek üzere davet edilip ardından serbest bırakıldığı bildirilmişti.

Haşim Kılıç’ın koruması uyuşturucuyla yakalandı, hâkim serbest bıraktı