‘Uzman Anne’lerin dayanışma safsatası

Buse Erdem yazdı...

‘Uzman Anne’lerin dayanışma safsatası

‘Güzel anneler! Bu önerdiğim emzik tam olarak 100 TL...’

‘Hanımlar gece uyumayan bebeklerimiz bizi yaşlandırmasın diye buraya gözaltı kremi linki bırakıyorum ve yaşlanmayan genç anneler oluyoruz...’

‘Falanca markanın filanca serisindeki nevresimi almak isterseniz buraya tıklayın!’

Bu duyduğunuz cümleler ‘uzman anne’ (!) cümleleridir.

Sosyal medya’da en çok karşılaştığımız pazarlamaya ve tanıtıma yönelik hesaplardan birisi olan bu ‘uzman anne’ hesaplarında bu tür paylaşımlara sıkça rastlayabilirsiniz. Sosyal medya dilinde ‘influencer’ olarak adlandırılan bu hesaplar genellikle tecrübelerini, yemek tariflerini takipçisi olan ebevenylerle paylaşırken, bebeklerine ya da çocuklarına aldıkları bezinden oyuncağına, oda dekorasyonundan takısına ne varsa kullanıcılara tavsiyede bulunup, önerdiği ürünler satın alındıkça para kazanıyorlar.

Elbette eleştiri bu paylaşımların tamamına değil. Kitaplardan okuyacağınız her bilgi her bebeğe uymayabilir. Tecrübe edinilmiş bilgi ve bu bilgiyi bu platformlarda paylaşmak kuşkusuz çoğu anneye büyük kolaylık sağlıyor. Eleştirilmeye değer kısım bu ‘dayanışma’ adı altında yapılan ‘uzman anneler’ paylaşımlarının ‘büyük çoğunluğu’ elit bir kısma yönelirken, maddi güçlük içinde olan annelere olan empati uzaklığında yatıyor. Birçok anne karşı çıkabilir… ‘Olur mu? Paylaşımlarıma bak 70 tl lik öneri de bulundum!’

70 TL’nin hayatlarında bir oyuncağa, bir biberona verilemeyecek kadar önemli bir miktar olduğunu bilmeyen bu anneler aslında dayanışma adına öneride bulunayım derken, maddi güçlük çeken annelerin kursaklarına heveslerini tıkıyor. Bu maddi imkanlara sahip olmayan anneler çocuklarına o alamadıkları elbiseler, oyuncaklar için kendilerini yetersiz hissediyor.
 
En çok dikkat çeken paylaşımlardan birisi: Bebeğimizin huzurlu hissedeceği oda dekorasyonları…

Hiç düşündünüz mü uzman anneler? Çoğu bebeğin odası yok.

Bir diğeri: Babasıyla ilişkisindeki tatlı öneriler…

Hiç düşündünüz mü uzman anneler? Çoğu bebeğin babası yok.

Bir başkası: Sağlıklı ek gıda döneminde yapılan egzotik meyveler, püreler tarifler.

Yapmayın Allah aşkına! O gün evde ne varsa o yediriliyor…

Karşı savunma olarak ‘ o halde takip etmesinler?’ diyebilirler elbette. Ama takipten çıkmamamaları için ‘çekilişler, hediyeler’ le kendinize bağlayanlar da sizlersiniz? Elbette takip edecekler, çünkü kendi imkanıyla alamadığı bir ürünü sizlerin yaptıkları çekilişlerle, diğer bildikleri “anneleri ekleme ve yorum yapma” koşullarınızı uygularlarsa belki ulaşabilecekler. Ektiğiniz umut tohumları sayesinde hesaplarınıza bağladığınız ve bu mutsuz annelere şimdi ‘o halde takip etmesinler’ demek de sanırım biraz çelişkili bir savunma oluyor.

En rahatsız edici kavram işte bu noktada ortaya çıkıyor: ‘Dayanışma’ .

Dayanışma hep beraber kolkola yapılan bir eylemse “uzman anneler” siz o dayanışmanın içinde değilsiniz. Siz, sizin ekonomik standartlarınızın eşit olduğu annelerle dayanışma halindesiniz.

-‘Tatile giderken alınacaklar listesi’ paylaşılır, durumu olanlar teşekkürler yağdırır, durumu olmayan anne ise bakakalır…

“Dayanışmaydı ama amacım” diyorsanız uzman anneler, tatile gidemeyen, çocuğuna bu imkanı veremeyenler için evde, parklarda, oturduğu şehirde ne gibi aktiviteler yapabilir bunu paylaşmayı akıl edebildiğinizde o dayanışma içerisindeki yerinizi alacaksınız.

Daha ekonomik yemek, giyim ve oyuncak önerileri sunabildiğinizde, empati yapabildiğinizde, o annelerle konuşup dertlerini dinlediğinizde o kolkola girmiş bedenlerin arasına katılabilceksiniz.

Gizli bir halka var bu uzman annelerin paylaşımını takip edip “ah çeken anneler” arasında. Gizli bir kader bağı. Onlar kolkola o halkayı oluşturmuş, halkanın tam ortasına sizleri koymuş izliyorlar.

Belki de yapmanız gereken o halkanın ortasından çıkıp o kadınların kollarına girmek ve aralarına dahil olmaktır.

‘Uzman anneler’ emin olun bu empatiyi kazanıp o ‘anne’ çemberini büyütebilirseniz, işte o zaman iyi niyetle yaptığınız paylaşımlar gerçek bir ‘dayanışma’ya dönecek…