Uzmanlar uyarıyor: Alışveriş çılgınlığına kapılmayın!

ABD’DE Noel tatilindeki alışveriş dönemini simgeleyen alışveriş çılgınlığı, ülkemizde de her geçen yıl yayılmaya devam ediyor. Büyük şirketlerin, stoklarındaki ürünleri tüketmek için birkaç ay öncesinde 3-5 katı etiket yapıştırdığı ürünleri sonra belli günlerde ‘indirimli’ diye sattığı 25-29 Kasım 2019 tarihleri arasını kapsayan alışveriş çılgınlığı günleri başladı.

Uzmanlar uyarıyor: Alışveriş çılgınlığına kapılmayın!

Tüketimi teşvik günleri vatandaşımızın cebine göz dikiyor. Bu kampanyalar sayesinde birçok firma ellerinde kalan stok fazlası malları, kalite farkı gözetmeksizin kolayca elinden çıkarırken, kampanyalara aldanıp kredi kartlarına yüklenen vatandaş ise faiz bataklığına düşüyor. Ürünleri ‘çılgın kampanya’ gibi süslü ifadelerle satışa sunan firmaların etiket oyunlarına karşı insanımız bilinçli olmalı.

Uzmanlar, “Hiç kimse zararına satış yapmaz… Sadece isimleri yeni ancak yöntemleri hep aynı olan, ‘önce şişir, sonra indir’ günleri olabilir. Gereksinimlerinizi bilinçli olarak tespit edip bütçenize göre alış veriş yapın” uyarısında bulunuyorlar.