Valiler uyarıldı… İstanbul’a karantina mı geliyor?

featured

Büyükşehirlerde koronavirüs önlemleri kapsamında ‘kısmi-bölgesel’ karantinanın gündemde olduğu bildirildi. 30 büyükşehrin valilerinin uyarıldığı, risk durumuna göre sokak, cadde, mahalle, semt veya ilçenin tamamında karantina uygulanması istendiği belirtildi.

En çok ölümün olduğu 10 il sıralamasında İstanbul 117 kişiyle ilk sırada yer aldı. İzmir’de 18, Kocaeli’de 8, Konya ve Ankara 7’şer ölüm kayıtlara geçti.

Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbir kararlarının sağlanıp sağlanmadığı ve şehirlerdeki hareketliliğin 24 saat esasına göre takip edildiği belirtildi.

Yapılan incelemelerde hafta sonları sahil bantları, mesire ve ören yerlerinde, piknik alanlarında, piknik yapmak, balık tutmak, spor, yürüyüşlerin yasaklanmasıyla hafta sonu büyükşehirlerde hayatın yüzde 95 durduğu belirlendi. Ancak hafta başıyla birlikte yeniden hareketlilik oluştuğu gözlemlendi.

NİSANIN İLK HAFTASINA DİKKAT

Bilim Kurulu’ndan salgının yayılması noktasında “nisanın ilk haftasına” dikkat çekilmesi ve sahadan gelen veriler, sosyal izolasyon konusunda ek önlemler alınmasına neden oldu. Hürriyet’in aktardığına göre, İçişleri Bakanlığı 30 büyükşehrin valilerini, salgının yayılmasına karşı nisanın ilk haftasının önemi konusunda uyardı. Risk durumuna göre sokak, cadde, mahalle, semt veya ilçenin tamamında karantina uygulanması istendi. Valiler başkanlığında toplanacak pandemi ve il idare kurulları, gerekli olması durumunda büyükşehirlerde bölgesel karantina uygulamasına geçecek.

İSTANBUL İÇİN KRİTİK SÜREÇ

Salgının en fazla görüldüğü İstanbul’da da karantina uygulaması gündemde. Salgının seyrine göre İstanbul’da acil ve zorunlu durumların dışında tüm giriş çıkışların kapatılarak, sokağa çıkma yasağının uygulanması da değerlendiriliyor. Kritik bir haftalık süreçte salgının yayılma hızına bakılarak Bilim Sağlık Kurulu’ndan gelecek rapor ve öneriler doğrultusunda yasağın uygulanacağı belirtildi.

Valiler uyarıldı… İstanbul’a karantina mı geliyor?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!