Vali’nin özrü kabahatinden beter: 2 bin kişi niye beni alkışladı? Demek ki memnun kaldılar!

Öğretmenler Günü'nde öğretmen zannettiği gazeteciyi 'Sen öğretmen misin birader' diye azarlayan Vali Toprak, yaptığını savundu. Toprak, '2 bin insan beni alkışladı. Demek ki art niyetli olmadığımı anladılar ve memnun kaldılar. Durup dururken beni niye alkışlasınlar' dedi.

Vali’nin özrü kabahatinden beter: 2 bin kişi niye beni alkışladı? Demek ki memnun kaldılar!

24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmen zannettiği bir gazeteciyi “Birader sen öğretmen misin. Öyleyse öğretmen gibi otur” diye azarlayan Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak büyük tepki çekmişti. Vali Toprak, gelen tepkilerle ilgili Hürriyet’e konuştu.


Gösterdiği tepkinin azarlama olmadığını iddia eden Vali, “kardeşçe” bir tavır takındığını öne sürdü. Vali, 2 bin insan beni alkışladı.Durup dururken beni niye alkışlasınlar” dedi.

Vali şöyle konuştu:

“Salona girdik, konuşmaya başlayacağız. En ön sırada bir kişi, ayak ayak üstüne atma değil, yatar şekilde oturmuş, kafasını da koymuş, ayaklarını doksan derece uzatmış… Kürsünün önü. Dikkate almayayım dedim. Ama konsantrasyonum bozuldu. ‘Siz öğretmen miydiniz?’ dedim. ‘Evet’ dedi. Beni bırakın, salona karşı saygısızlık, ‘Birader’ demişim. Kibirle ilgili yok. Kardeşçe, ‘Yakışıyor mu’ der gibi konuştum. Fırça yok, azar yok, bağırma yok, dışarıya çıkarma yok. ’Haksız mıyım arkadaşlar’ dedim. 2 bin insan beni alkışladı. İnanın, beş defa konuşmam kesildi. Demek ki art niyetli olmadığımı anladılar ve memnun kaldılar. Durup dururken beni niye alkışlasınlar?”

‘BENİ AFFEDİN’ DEDİ

Vali, tepkisinin “öğretmenlere karşı umarsızlık”tan olduğunu ileri sürerken şöyle devam etti:

Akşam dedim ki çağıralım, kırdıysak da kucaklaşalım. Çay ısmarlayayım dedim. Arattım, buldum. Dediler, yerel gazetede muhabirmiş. Bana törende muhabir olduğunu söylese üstünde durmazdım zaten. Kamu görevlisi olunca, ayağını uzatınca, ağrına gidiyor insanın. ‘Beni affedin’ dedi. ‘Ben sana kızmadım ki, hiç üzülme’ dedim. Bu sabah (dün) geldim, kapıda yayın yönetmeniyle birlikte bekliyorlar. Özür dilemeye gelmişler. Çocuk üzülmüş. Daha yumuşak kelimelerle söyleyebilir ya da törenden sonra uyarabilirdim. Orada öğretmenlere karşı umursamazlık görünce tutamadım kendimi. Böyle bir yapım var, keşke olmasaydı.

Sen Vali misin birader?