Varank konuştu, ortam gerildi… Meclis’te ‘tek adam’ kavgası

featured
service

Mustafa Varank’ın TBMM genel kurulundaki sunumunda ‘tek adam’ gerilimi yaşandı. Varank, ‘Girdiği 9 seçimin 9’unu da kaybedip, hala koltuğunda ısrarla oturan adama ‘tek adam’ denir.’ dedi. CHP’den ise ‘Senin görevin burada hesap vermek, hesap sormak değil’ ifadelerini kullandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın 2020 yılı bütçe konuşması sırasında ortam gerildi. Mustafa Varank, muhalefet milletvekillerinin “tek adam” rejiminden bahsettiğini anımsatarak, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin sözüm ona anti-demokratikleşmesinden dem vurdular. Türkiye’deki seçimlerin büyük çoğunluğu, örnek gösterdiğiniz Batı’daki gibi yüzde 50 katılımla değil, yüzde 85, yüzde 90 katılım oranlarıyla gerçekleşmiştir.  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, girdiği 14 seçimin 14’ünü de milletimizin büyük teveccühüyle, ezici bir üstünlükle kazanmıştır. Sizin üzerinizden bir türlü atamadığınız kompleksin asıl sebebi de budur. Eğer Türkiye’yi Batı ile kıyaslayacaksanız, kendinize bakın. Göreve geldiği günden bu yana girdiği 9 seçimin 9’unu da kaybeden genel başkanlara bakın. O hayran olduğunuz Batı’da bir tane böyle örnek gösterebilir misiniz? İşte Jeremy Corbyn, seçimi kaybetti, hemen istifasını verdi. Şimdi siz gelip bu demokrasi zaferlerini görmezden geleceksiniz, ‘tek adam rejimi’ diye ithamlarda bulunacaksınız. Tek adam kimdir biliyor musunuz? Girdiği 9 seçimin 9’unu da kaybedip, hala koltuğunda ısrarla oturan adama, ‘tek adam’ denir. Koltuğunu korumak adına parti içi demokrasiyi hiçe sayıp ‘Şu külliyeye gitti, bu Erdoğan’la görüştü’ dedikoduları yayan adama, tek adam denir. Bu ülkede tek adam rejimi yoktur. Ama bu Mecliste tek adam muhalefeti vardır. Ben yüzde 52 oy almış Sayın Cumhurbaşkanımızın kabinesinin bir üyesiyim, ona tek adam derseniz, cevabını burada alırsınız.”

SENİN GÖREVİN HESAP VERMEK, HESAP SORMAK DEĞİL

Varank’ın sözleri üzerine TBMM Genel Kurulunda tansiyon yükseldi. CHP milletvekillerinin sıralara vurarak Varank’a tepki göstermesi üzerine Meclis Başkanvekili Celal Adan, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’a söz verdi.

Altay, parlamentoda bir ilke tanık olduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanlığı hükümet kabinesinin sayın üyelerinin görevi, Meclis’e gelip hesap vermektir, hesap sormak haddi değildir, polemik yapmak hiç haddi değildir.” ifadelerini kullandı.

Altay’ın bu sözleri üzerine AKP’li ve CHP’li milletvekilleri arasında karşılıklı laf atmalar yaşandı.

UCUBE SİSTEMİN SONUCU

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi diye öyle bir ucube sistem yarattınız, bu sistem size sadece ve sadece bakanlığınızı anlatma yetkisi verdi. O yüzden ifadelerinizi birer talihsizlik olarak nitelendiriyorum. Bu, biraz da bir güç zehirlenmesi olmuş. Tarihte güç zehirlenmesine kapılan siyasilerin akıbetine lütfen bir bakın. Biraz daha kendinize çekidüzen vermenizi istiyorum.” diye konuştu.

HOPLAYIP ZIPLAYIP…

AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu ise CHP’nin tutumunu eleştirerek, “Bizim ‘tek adam’, ‘diktatör’ , ‘kaçak saray” diye defalarca dinlediğimiz hususlar bir kez olsun muhalefete yöneltildiğinde nasıl bir tahammülsüzlüğün söz konusu olduğunu hep beraber görüyoruz. Siz Sayın Cumhurbaşkanımıza, Genel Başkanımıza ‘tek adam’ dediğinizde biz sizi dinliyor, cevabını medeni bir şekilde veriyoruz da siz niye hoplayıp, zıplayıp bu konuda farklı yaklaşımlarda bulunuyorsunuz?” dedi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da gün boyunca Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bakanlara yönelik ağır eleştirilerde bulunulduğunu ifade ederek, “Elbette bu eleştirilere cevap verecektir yeter ki bütün bu tartışmalar, karşılıklı tartışmalar Türkiye Büyük Millet Meclisinin mehabetine uygun olsun.” şeklinde konuştu.

Varank konuştu, ortam gerildi… Meclis’te ‘tek adam’ kavgası

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!