‘Varsın zarar edelim’ diyen Erdoğan’a: Zarar eden vergi ödeyen halktır

Erdoğan'ın şehir hastaneleri için 'Varsın zarar edelim' sözlerine tepki gösteren Şevket Apuhan, 'Zarar eden, devletin gelir kaynaklarını oluşturan vergileri ödeyen halktır' dedi

‘Varsın zarar edelim’ diyen Erdoğan’a: Zarar eden vergi ödeyen halktır

Sosyal güvenlik merkezleri toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehir hastanelerinin zarar ettiği eleştirilerine yanıt verdi. Erdoğan “Halkımıza hizmet etmek için zarar ediyorsak varsın zarar edelim” dedi.

Erdoğan’ın tartışmalı açıklamasına Veryansın TV yazarı ve ekonomist Şevket Apuhan tepki gösterdi. Veryansın TV’ye konuşan Apuhan, ‘Devlet zarar etmez! Zarar eden, devletin gelir kaynaklarını oluşturan vergileri ödeyen halktır. Devlet zarar edecekse bu işten kimler kâr edecek?’ diye sordu. İşte Apuhan’ın açıklamsı:

‘DEVLET ZARAR EDECEKSE BU İŞTEN KİM KAR EDECEK?’

Şu ana kadar faaliyete geçmiş şehir hastaneleri için devlet kasasından özel sektöre 57 milyar 483 milyon lira aktarılacak. Bu rakam, Sağlık Bakanlığı’nın bütçesinin yüzde 27,8’ine denk geliyor. Bununla birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün yaptığı açıklama da “Halka hizmet için zarar edeceksek, edelim” dedi. Sn. Cumhurbaşkanının unuttuğu önemli hususlar var.
Birincisi devlet zarar etmez! Zarar eden, devletin gelir kaynaklarını oluşturan vergileri ödeyen halktır. Dolayısıyla burada halk için halkı zarar ettirmek gibi bir tuhaf sonuç karşımıza çıkıyor. Ve bir can alıcı mesele daha: Devlet zarar edecekse bu işten kimler kar edecek? Bu modelden vazgeçerek zarar etmeden de halka sağlık hizmeti vermek mümkündür.