Vatandaş isyan etti: Ziya Selçuk, 'özel okul bakanı' mı?

Özel okul sahibi Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un emriyle özel okullardan devlet okullarına nakiller yasaklanırken, daha önce nakil yaptıranların önceden peşin ödediği ücretleri de Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınan güvence ile velilere ödenmiyor. Veliler mağdur oldu.

Vatandaş isyan etti: Ziya Selçuk, 'özel okul bakanı' mı?

VERYANSIN TV / ÖZEL

Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet’in yaşaması için çok önem verdiği “Tevhidi Tedrisat” yani eğitimde birlik kuralının, özellikle 1980’lerdeki neoliberalleşme dalgalarıyla bozulmasına yol açan özel okul furyası, eğitimde de bir tür kast sistemine yol açarken, pandeminin getirdiği ekonomik krizle birlikte vatandaşı bu kez de pandemi krizindeki özel okul lobisi vurdu.

Türkiye'de 16 Nisan 2017 referandumuyla kabul edilen ve 9 Temmuz 2018’de uygulanmaya başlanan başkanlık tipi hükümet sisteminde, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez, özel okul sahibi Milli Eğitim Bakanı, özel hastane sahibi Sağlık Bakanı ve turizm şirketi sahibi Kültür ve Turizm Bakanı da görüldü.

Maya Kolejleri’nin kurucusu ve sahibi Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, pandemi ile birlikte yaşanan ekonomik krizde, son olarak özel okullardan devlet okullara nakilleri yasakladı.

Ekonomik durumu bozulan vatandaşlar, artık isteseler de çocuklarını paralı özel okuldan alıp devlet okullarına kaydettiremiyor.

Uzaktan eğitim yüzünden öğrenci kaybeden özel okul sahiplerinin baskısı sonucu ekonomik durumu zora giren aileler artık çocuklarını özel okullardan alamıyor. Okul ücretini ödeyemeyenlere icra takibi çıkarılıyor.

PARALAR İADE EDİLMİYOR

Öte yandan daha önceden çocuklarını özel okuldan alıp devlet okuluna kaydettiren veliler de, peşin ödedikleri ücretlerin iade edilmemesinden şikayetçi.

Yaşadığı ekonomik güçlük sonrası iki çocuğunu İzmir Bornova Özel Sevinç İlkokulu’ndan Ağustos ayında devlet okuluna naklettiren veli R.E., normalde 30 işgünü içinde yüzde 10 kesintiyle ödenmesi gereken peşin eğitim ücreti ve yemek ücretlerinin halen ödenmediğini belirtiyor.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve Cimer’e başvuran veli, kendisine verilen “Eğer okul ücreti iade etmezse bakanlıkça soruşturma açılır” yanıtı aldığını belirtiyor.

BAKANLIKTAN TALİMAT MI GİTTİ?

R.E., “Okul, müdürlüğün uyarı yazısına önce ‘İBAN numarası verilmediği için ödenmemiştir. Verilirse öderiz’ yanıtını verdi. Ama bizim İBAN zaten onlarda vardı. Yalan söylediler resmen. Daha sonra ise sözlü olarak 30 Kasım’da öderiz dediler. Resmi yazıya verdikleri sonraki cevapta ise 15 Aralık’ta ödeneceğini belirttiler. Ödeme niyetleri yoktu yani. İşlem başlatılmasını istediğimizde ise ilçe milli eğitim müdürlüğü yetkilileri, ‘bizim yapacağımız bir şey yok, kendiniz yasal haklarınızı mahkemede arayabilirsiniz’ yanıtını verdi. Halbuki soruşturma açılacağını söylemişlerdi. Anlaşılan o ki, bakanlıktan özel okullara soruşturma açılmaması için talimat gelmiş. Okul yönetimi de bu güvenceyi aldığı için bizim paramızın üzerine yatıyor” diye konuştu.

'MEĞER ÖZEL OKULLARDAN SORUMLU BAKANMIŞ...'

Bornova Özel Sevinç Okulu sahibi ise, parasını alamayan velilere, “Halen okuyan öğrencilerin velileri ücretlerini ödemiyor. Ben de size ödemeyeceğim” yanıtını verdi.

Çocukları halen okulda eğitim alan veliler ise, okulun pandemi döneminde muaf tutularak ödemediği KDV’nin kendilerine iade edilmediğinden şikayetçi.

Veryansın TV’ye konuşan bir başka veli de, “Anlaşılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, aslında özel okullardan sorumlu bakanmış. Özel okullar ekonomik güçlük yaşıyor da, biz yaşamıyor muyuz? Ben işten çıkarıldım. Bu çocuğun okul parasını nasıl ödeyeceğim?” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

ŞİKAYET YAĞMURU

İlkokullarda 23 Kasım’da sona eren nakil işlemleri, ortaokullarda da cuma günü son bulacak. Ancak artık nakil işlemleri onaylanmıyor. Daha önce nakil işlemi yaptıran çoğu velinin ücret iadeleri de yapılmıyor.

İnternetteki sikayetvar.com sitesi de velilerin ödenmeyen ücret iadesi şikayetleri ile dolup taşıyor. (https://www.sikayetvar.com/ozel-okul/para-iadesi)