Vatandaş isyanda… ‘Kıyaslama’ faturaları ikiye katladı

Kıyaslama yolu ile düzenlenen faturalar vatandaşı isyan ettirdi. Sosyal medyada bir çok vatandaş, elektrik, su ve doğalgaz faturalarının diğer aylara göre iki katına çıktığına vurgu yaptı. Tüketici Dernekleri Fedarasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal, üç ay sonra ödeme yapamayanların sayaçlarının mühürleneceğine dikkat çekti. Koçal, ilgili kuruma şikayette bulunan vatandaşların olumlu bir yanıt alamaması durumunda tüketici hakem heyetlerine başvurulabileceğini söyledi.

Vatandaş isyanda… ‘Kıyaslama’ faturaları ikiye katladı
FOTO: KILIS – DHA\n

Kıyaslama yolu ile düzenlenen faturalar vatandaşı isyan ettirdi. Vatandaş, dağıtım şirketlerinin insafına bırakıldı. Bu yöntemle her konuta veya her aboneye göre hesaplamalar yapılıyor. Faturaların ötelenmesi de sayaçların mühürlenmesine engel olamayacak.

Elektrik, su ve doğalgaz faturaları diğer aylara göre iki katına çıktı. Kıyaslama usulüyle hesaplanan faturalara tepki gösteren vatandaşlar, seslerini sosyal medya üzerinden duyurmaya çalışıyor. Uzmanlar, belediye kararıyla faturasını ödeyemeyenlerde kesinti yapılmayacağını hatırlatıyor, ancak üç ay süreli bu kararın ardından biriken faturaların nasıl ödeneceği belli değil. Talep, pandemi sürecinde tüm faturaların devlet tarafından karşılanması.

Geçen günlerde Meclis’ten geçen torba yasa ile salgının yayılmasını önlemek için şehir içi dağıtım şirketi personelinin aylık düzenli fatura okumasının yerine, son iki yıllık ortalama tüketim değerlerinin alınmasına karar verilmişti. Enerji Piyasaları Denetleme Kurumunun (EPDK) kararına göre karantinaya alınan bölgelerde, idari kararlar sebebiyle sayaç okumalarının durdurulduğu bölgelerde, sosyal mesafenin korunmasının mümkün olmadığı bölgelerde uygulanıyor.

‘VERGİ OLMAZSA YÜZDE 50 DÜŞER’

Aydınlık’tan Sıla Kemahlı’nın haberine göre, Tüketici Dernekleri Fedarasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal, üç ay sonra ödeme yapamayanların sayaçlarının mühürleneceğine dikkat çekerek, tüketicinin talebini şöyle dile getirdi:

“Faturaların virüs ile mücadele bitene kadarki süreçte devlet ve dağıtım şirketleri ile operatörler tarafından ödenmesi bekleniyor. Faturaların belli bir kısmı vergilerden ve faturalara yansıtılması tartışma konusu olan kalemlerden oluşmaktadır, vergileri ve diğer yansıyan kalemleri kaldırdığınızda fatura yüzde ellinin altına düşecektir, onu dağıtım şirketleri ve devlet karşılayabilir. Bu sosyal devlet ilkesi gereğidir.”

‘KENDİLERİNE GÖRE FİYAT BELİRLİYORLAR’

EPDK’nın kararını değerlendiren Koçal, şöyle sürdürdü: “EPDK’nın aldığı karar ile kıyaslama yolu ile düzenlenen faturaların hesaplamasının, her konuta veya her aboneye göre yapılmadığı anlaşılmaktadır. Dağıtım şirketleri kendilerine göre belirledikleri bir oranda faturaları yükselterek gönderiyorlar, bu açıklamasıyla EPDK, dağıtım şirketlerini korumuş, tüketiciyi her zaman olduğu gibi kendi kaderine terk etmiştir.”

Koçal, yüksek gelen faturalar için ilgili kuruma, EPDK’ya da şikayette bulunulması gerektiğini, olumlu cevaplar gelmez ise tüketici hakem heyetlerine de başvurulabileceğini söyledi.

OKUNMAYAN SAYAÇTAN OKUMA PARASI

Koçal, şu dönem sayaç okuması yapılmasa da faturalara bu bedelin yansıdığını belirtti: “Faturaların devlet tarafından ödenmesi sürecinde, dağıtım şirketleri sürece dahil edilmelidir. Sayaç okuma ücretine kadar tüketiciden alan dağıtım şirketleri bu süreçte ellerini taşın altına koymalıdırlar.”