‘Vatandaş Rıza’yı sansürden çıkaran general

Yeşilçam'ın ünlü oyuncusu Cüneyt Arkın, sansüre uğrayan Vatandaş Rıza filminin sansür kurulundan Org. Eşref Bitlis'in müdahalesiyle çıkartıldığını anlattı.

featured

Yeşilçam’ın usta oyuncusu Cüneyt Arkın’ın hayatını anlattığı “Benim Kahramanım Türk Halkıdır” adlı kitabı çıktı. Cüneyt Arkın, Kırmızı Kedi Yayınevi’nden çıkan kitabında, gecekondusunu arabasıyla yıkan fabrikatörün oğluna karşı verdiği mücadeleyi anlatan 1979 yapımı “Vatandaş Rıza” filminin sansür kurulundan nasıl geçtiğini anlattı. Arkın, hikayesinde, uçağı düşmesi sonucu şehit olan eski Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis ile tanışmasını da anlatıyor:

“… Kıbrıs’ta çıkartma döneminde Önce Vatan filmini çekiyorduk. Zorluk, çaresizlik, yokluk içinde ne büyük kahırlar çektiğimizi General Eşref Bitlis Paşa görmüş, halimize acıya­rak yardım etmişti. San­sür meselesini kendilerine anlattım. Filmi görmek istedi. Beraber seyrettik. Üç gün sonra Vatandaş Rıza sansürden çıktı.”

Eşref Bitlis suikastının arkasındaki plan!

Olayı köşesine taşıyan Sözcü gazetesi yazarı Aytunç Erkin, Cüneyt Arkın’la konuşarak olayın ayrıntılarını köşesine taşıdı. Arkın’ın, Erkin’e verdiği yanıt şöyle:

“Vatandaş Rıza’yı çekerken Bolu’da Atatürk Anıtı önünde bir sahne vardı. Beni fotoğraf çekti­ğim için gözaltına aldılar. Eşref Paşa müdahale etti ve serbest kaldım. Sonra filmde ‘Kalk Vatandaş Rıza ayağa kalk’ sahnesinden dolayı fil­mi sansürlediler. Ankara’da Eşref Paşa ile görüştüm ve sansür kalktı. Yiğit bir komu­tandı. Hayatını kaybedene kadar aile dostumuz oldu.”

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis, 17 Şubat 1993 tarihinde Ankara‘da Güvercinlik Havaalanı’ndan Diyarbakır‘a gitmek üzere içinde bulunduğu uçağın düşmesi sonucu hayatını kaybetti. ABD’nin bölge planları karşısında olan generallerden biri olarak tanınan Org. Bitlis’in uçağının sabotaj sonucu düştüğü yaygın kanaat.

JAMES BOND’U NEDEN OYNAMADI?

Cüneyt Arkın’ın, James Bond filminde oynamayı neden kabul etmediğine dair görüşü ise şu şekilde:

“James Bond filminde oy­namak için teklif alınca, ne kadar Bond filmi varsa dik­katle izledim. Nasıl Amerika dünyada en güçlü, en yenil­mez devletse, insan olarak James Bond da her ne kadar İngiliz ajanı olsa da gücü ve yenilmezli­ğiyle adeta Amerika’yı temsil ediyordu. Genel anlamıyla, kapitalizmin bir ürünüydü. Kapitalizmin şımarık, kibirli, ken­dinden başka kimseyi sevmeyen, acımasız bir sembolüydü. Aldatmayı, sömürmeyi seviyordu. Güce tapıyor, güçsüzün karşısında zalim kesiliyordu. Gücün, güçlünün iktidarı için savaşı­yordu. Kabul edemezdim.”

Aytunç Erkin, yazısını ise, “Düzenin çıkarı, hakkını arayan Vatan­daş Rıza çıkartmamaktan geçiyor. Toplumun çıkarı ise ‘Rıza’ların artmasında! Bizim de 40 yaşında ölen bir ‘Rızamız’ vardı o da anıt gibiydi!” sözleriyle noktaladı.

‘Vatandaş Rıza’yı sansürden çıkaran general

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. Cüneyt ARKIN, yaptıklarıyla büyük bir değere sahiptir. Türk sinemasının Cüneyt ARKIN, Tarık AKAN, Eşref KOLÇAK, Fatma GİRİK gibi devrimci düşüncede büyük insanlara ihtiyacı var, bu eksiklik bugün çok hissediliyor.

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!