Vatandaş 'sarıklı amiral'e ne dedi? İşte anket sonuçları…

MetroPOLL Araştırma Şirketi'nin yaptığı ankete katılanların ezici çoğunluğu bir amiralin sarıklı ve üniformalı şekilde, resmi aracıyla tarikat evine gitmesine karşı çıktı.

Vatandaş 'sarıklı amiral'e ne dedi? İşte anket sonuçları…

MetroPOLL Araştırma Şirketi'nin kurucusu Özer Sencar, nisan ayında yaptıkları anket çalışmasından bazı ayrıntılar paylaştı.

Anket katılımcılarına Veryansın Tv'nin Türkiye'nin gündemine taşıdığı tarikat evine giden sarıklı amiral de soruldu. 

Buna göre "Bir generalin resmi araç ve üniformasıyla bir cemaatin merkezine gitmesi uygun mudur?" sorusuna "evet" yanıtı verenler yüzde 16.9'da kalırken, "hayır" diyenlerin oranı yüzde 63.3 oldu. Yüzde 19.8 ise kararsız kaldı.

Anket sonuçlarında AKP seçmeninin de rahatsızlığı dikkat çekti.

O anketin partilere göre dağılımı ise şöyle:

YÜZDE 27 TEMEL İHTİYAÇLARINI KARŞILAYAMIYOR

Öte yandan, ekonomik duruma ilişkin sorularda ise katılımcıların yüzde 17'si şu anki geliriyle tüm ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabildiğini, yüzde 54'ü sadece beslenme ve barınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabildiğini belirtti. Temel ihtiyaçlarını karşılayamadığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 27 oldu.

Aynı soru, geçen yılın nisan ayında yöneltildiğinde "Temel ihtiyaçlarımı karşılayamıyorum" diyenlerin oranı yüzde 24.2 olarak belirlenmişti. Katılımcıların yüzde 26'sı tüm ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabildiğini, yüzde 48.6'sı ise sadece beslenme/barınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabildiğini ifade etmişti.

Araştırmada, cevapların 24 Haziran 2018'deki milletvekili seçiminde oy verilen partiye göre dağılımına da yer verildi. "Temel ihtiyaçlarımı karşılayamıyorum" cevabının dağılımı şöyle gerçekleşti:

AKP: 24.4 , CHP: 24.8, HDP: 42.0, MHP: 15.9, İYİ Parti: 26.4, Saadet Partisi: 40.0.