Veryansın Tv duyurmuştu... Mahkemeden Twitter 'kedicik'lerine darbe

Adnan Oktar örgütü davasında verilen binlerce yıllık hapis cezalarının yanı sıra mahkeme örgütle bağlantılı 247 sosyal medya hesabının da kapatılmasına karar verdi.

Veryansın Tv duyurmuştu... Mahkemeden Twitter 'kedicik'lerine darbe

GAMZE ÇINLAR / VERYANSIN TV

Veryansın Tv'de, geçen günlerde “Adnan Hoca'nın Twitter 'kedicikleri' görevde” başlıklı haberimizde, 2019 yılından sonra örgütün propaganda faaliyetleri için sırf sosyal medya platformu Twitter’da yaklaşık 235 sahte hesabın açıldığını yazmıştık. Davada tutuklu yargılanırken, ev hapsi şartıyla tahliye edilen ‘kediciklerin’ de sosyal medyadan örgüt propagandasını sürdürdüklerine, paylaşımların sık sık en çok konuşulan konular arasına (trend topic) girmesiyle örgütün ‘diri’ tutulmaya çalışıldığına dikkat çekmiştik. Sahte hesaplardan, gerek müştekilere gerekse mağdur avukatlarına yönelik yapılan çirkin paylaşımlar üzerine Twitter’a, İnstagram’a yapılan şikayetlerin de bugüne kadar sonuçsuz kaldığını duyurmuştuk.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Adnan Oktar örgütü davası dün karara bağlandı ve sanıklar binlerce yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme verilen hapis cezalarının yanı sıra örgüte bağlı 247 adet sosyal medya ve internet sitesinin kapatılmasına karar verdi.

‘PROPAGANDA AMAÇLI OLDUĞU TESPİT EDİLMİŞTİR’

Mahkemenin kararında şu ifadeler yer aldı:

“Örgütün TV, internet ve sosyal medya yayınları ile; örgütün iç yüzünden habersiz mağdureleri iş bu cinsel istismar suçunda kullanmak üzere propagandaya maruz bıraktığı anlaşılmıştır. Sahte oluşturulmuş zengin, iş adamı vb. profilli sosyal medya hesapları, dini duyguların istismar edilmesine yönelik sözde dini içerikli internet siteleri, hedef kişileri yıpratmak, karalamak ve itibarsızlaştırmak amacıyla oluşturulmuş blog sitelerin: Örgütün iş bu propaganda amacını gerçekleştirmek üzere kullandığı araçlar olduğu somut delillerle tespit edilmiştir.

Yine katılanlar vekilinin sunmuş olduğu dilekçeye istinaden yapılan değerlendirmede; mahkememiz huzurunda görülen yargılama konusuna ve katılan mağdurların özel hayatına ilişkin çok sayıda sosyal medya hesabı ve internet sitesi örgüt üyesi olarak yargılanan tutuksuz sanıklar ya da sempatizan grubunda yer alan kişi ya da kişilerce örgütsel talimatla yönetildiği mahkememizce anlaşılmıştır.

MÜŞTEKİLER VE EMNİYET YETKİLİLERİ HAKKINDA İFTİRA PAYLAŞIMLARI

Bu internet siteleri ve sosyal medya hesaplarında dosyamız kapsamında katılan konumunda bulunan birçok cinsel suç mağduresine yönelik;

- Kişilerin kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirilip paylaşılarak özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiği,

- İftira ve hakaret içerikli paylaşımlar yapıldığı,

- Adil yargılamayı etkilemek kastıyla gerçeğe aykırı beyan ve bilgiler paylaşıldığı,

- Anayasal hakları olan şikayet hakkını kullanan müştekileri yıldırmak, onur, şeref

ve haysiyetlerini zedelemek maksadıyla mağdurelerin fotoğraflarını ve Adnan Oktar ve örgüt üyesi/yöneticileriyle uzun yıllar sıkı arkadaşlık ilişkisinde bulundukları gibi beyanlara yer verildiği,

-Yine mağdureler ve emniyet yetkilileri hakkında suç isnat eder nitelikte paylaşımlara yer verildiği görülmüştür.” 

Veryansın Tv #Telegram grubuna katılmak için tıklayın: