Veryansın Tv 'kumpas geliyor' diye uyarmıştı... Çete lideri ABD basınında

"Türkiye'ye yeni kumpas hazırlığı" haberimizin üzerinden 24 saat geçmeden ABD basını devreye girdi. Arjantin’de yakalanan suç örgütü lideri Serkan Kurtuluş, bulunduğu cezaevinden Amerikan Fox News kanalına konuştu. FETÖ’yü aklayan ve Türkiye'yi hedef gösteren iddialarını sürdüren Kurtuluş, ‘FBI’ın bağlantıya geçmesi durumunda bildiği her şeyi anlatacağı’nı öne sürdü. FBI yetkilisi de “herhangi bir soruşturmanın varlığını ne onaylıyoruz ne de reddediyoruz” ifadelerini kullandı. Özellikle Kurtuluş’un Rahip Brunson’a suikast planı iddiası üzerinde duran Amerikan kanalı, Brunson’a da mikrofon uzattı. Brunson, iddialarla ilgili ‘şaşırmadığını’ söyledi.

Veryansın Tv 'kumpas geliyor' diye uyarmıştı... Çete lideri ABD basınında
Veryansın Tv 'kumpas geliyor' diye uyarmıştı... Çete lideri ABD basınında

VERYANSIN TV

İnterpol tarafından Arjantin’de yakalanan suç örgütü lideri Serkan Kurtuluş’un tutulduğu cezaevinden FETÖ aracılığıyla yaptığı açıklamaları ve Türkiye'ye yönelik "Reza Zarrab" (Halk Bankası) benzeri bir kumpasın ayak seslerinin geldiğini dün Veryansın Tv’de ayrıntılı biçimde ele aldık....

FETÖ Borsası davasında itirafçı olmaya hazırlanırken geçen yıl ev hapsindeyken polis kılığında konutuna gelen bir kişi tarafından öldürülen eski AKP İzmir İl Başkan Yardımcısı Ahmet Kurtuluş’un avukatları, Serkan Kurtuluş’un ‘doğru bilgiler üzerinden gerçeğe aykırı bir kurgu’ yaptığına dünkü söyleşimizde dikkat çekti.

Avukatlar yetkililere, FETÖ Borsası’nı işleten yapı ile mücadelenin bu topraklarda yapılması ve yabancı bir ülkenin yargı sistemine bırakılmaması çağrısında bulundu.

Serkan Kurtuluş’un Arjantin basınına ve FETÖ firarisi Said Sefa’ya yaptığı açıklamalardan sonra ABD basını da devreye girdi.

AMERİKAN KANALINA KONUŞTU

Serkan Kurtuluş’un Amerikalı Rahip Brunson’a suikast planlandığı ve suçun ‘cemaate’ atılmak istendiği, Rus uçağının düşürülmesi olayı ile Rus Büyükelçi suikastının da ‘FETÖ’ye yıkılmak istendiği’ şeklindeki iddiaları ABD basınına yansıdı.

Serkan Kurtuluş’la cezaevinde görüşen Amerikan Fox News kanalı, FETÖ firarisi Said Sefa’nın kanalında yayınlanan iddialardan da yararlanarak bir haber hazırladı.

Serkan Kurtuluş’un Arjantin’de iltica için başvurduğunu aktaran kanal, Türkiye’ye iade edilmesi durumunda öldürüleceği iddiasını dile getirdi.

Fox News, haberini “Tutuklu Türk mafya babası, hükümet yetkililerinin kendisini Amerikan papazı Andrew Brunson'u öldürmek için görevlendirdiğini iddia etti” şeklinde duyurdu ve Türkiye’nin bu iddiayı “tamamen safsata” olarak değerlendirdiğini belirtti.

Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Arjantin'de parmaklıkların ardında, aranan bir Türk mafya lideri ortaya attığı iddiayla bir yangının fitilini ateşledi. Kendisini, bir Türk hükümet yetkilisinin eski bir siyasi tutuklu olan Papaz Andrew Brunson'u vurmak için görevlendirdiğini söyledi.

38 yaşındaki Serkan Kurtuluş, pazartesi günü cezaevinden Fox News'e konuştu; ‘Darbe girişiminden öncesinde bile yetkililer Brunson'un bir casus ve terörizmi desteklediğini konuşmaya başladılar’, ‘Ardından 2016'da başarısız olan darbe girişiminden sonra onu öldürecek birisini bulmamı ve suçu Gülen'cilere atmamı söylediler’.

İtirafçı olan çete lideri 2017 yılında veya sonrasında Ankara'dan verilen Interpol tutuklama emri ile 'tokat yedi' ve organize suçtan, silah kaçakçılığına kadar çeşitli suçlamalarla Haziran 2020'de Buenos Aires'de tutuklandı.

TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ: SAFSATALARDAN İBARET

Washington Türk Büyükelçiliği sözcüsü ilgili iddiaları yalanladı ve "Arjantin'e sığınabilmek için üretilmiş safsatalardan ibaret" diye nitelendirdi.

Sözde çete lideri Kurtuluş İzmir'de bir çeteyi yönettiğini itiraf ederken, emirlerin yukarıdan geldiğini ve para dolandırıcılığı işlerininin öldürülen eski AKP İzmir İl Başkanı Ahmet Kurtuluş'un yönettiğini ve kendisinin suç ortağı olduğunu vurguladı. İkisi de aynı soyismi taşıyor ama akraba değiller.

Kurtuluş, ‘Darbe girişiminden sonra, yetkililer Brunson hakkında bir istihbarat dosyası oluşturdular. Benimle paylaştılar ve genç, dindar ve milleti uğruna kendini feda edebilecek birisini bulmamı istediler’ iddiasında bulundu.

Yine de gizlice, suçu Ankara'nın terörist organizasyon olarak saydığı ve 2016 başarısız darbe girişiminden sorumlu tuttuğu Gülen hareketinin üzerine atmak niyetiyle planın Hrıstiyan lideri öldürmek olduğunu iddia etti. Hala tartışmalı olan iddia, Serkan Kurtuluş'un sözde Brunson'u öldürme komplosu üzerine kamuoyuna açıklama yapmaya başladıktan sonra daha fazla ilgi görmeye başladı.”

Haberde, Serkan Kurtuluş’la aynı dosyadan yargılanan kişilerin daha sonra değiştirdikleri ifadelere de yer verilerdi.

‘CİNAYET PLANI AMERİKA FETÖ’YÜ ÖRGÜT TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK GÖRSÜN DİYE YAPILDI’

Haberde, “Kurtuluş'un perspektifine göre, cinayet planı hem imaj açısından hem de Amerika'nın FETÖ'yü terör örgütü olarak belirlemesinde Türkiye'ye katılma ümidi aracılığıyla yapıldı. Ancak kendisi görevi sürekli ve defalarca erteledi çünkü ‘Bir Amerikalı'yı öldürmeyi içeren hiçbir olaya dahil olmak istemiyordu’ ve daha sonra 2016 yılında Türkiye'den Gürcistan'a kaçtı. Kurtuluş kendisine Brunson'u öldürmek için herhangi bir para teklif edilmediğini fakat mali ilişkilerinin devam ettiğinin altını çizdi” denildi.

BRUNSON: ŞAŞIRMADIM

Fox News’e konuyla ilgili açıklama yapan Brunson ise bu olayı, Arjantin ve daha sonra Türkiye'den duyulup yayıldığından beri takip ettiğini söyledi. “Kurtuluş'un söylediklerinin gerçek olup olmadığını bilmediğini ama olsa bile şaşırmayacağını” söyleyen Brunson, "Dünyanın o bölgesinde çok fazla entrika ve komplo var ve ben Türkiye'de nefret edilen adam oldum. Bana karşı yürütülen bir propogandanın sonucu olarak genel kitle tarafından nefret edildim ve beni tutuklu tutmaya devam ettikleri için artan masraflarından dolayı hükümet tarafından nefret edildim. Sanırım, o zaman da beni öldürmek isteyen ve şimdi de öldürmek isteyen insanlar mevcuttur" ifadelerini kullandı.

FBI: NE ONAYLIYORUZ, NE REDDEDİYORUZ

FBI'ın konuyu incelediğine dair haberlere dikkat çeken Fox News, ulusal ofis sözcüsünün "Adalet Bakanlığı politikasına sadık kalarak, herhangi bir soruşturmanın varlığını ne onaylıyoruz ne de reddediyoruz” sözlerine yer verdi.

Serkan Kurtuluş ise Fox News’e yaptığı açıklamada, herhangi bir Amerikan yetkilisinin kendisiyle iletişime geçmediğini belirterek “Eğer geçerlerse, tüm kayıtları ve bildiğim her şeyi onlarla paylaşırım” dedi.

Haberde, Türk elçiliği sözcüsünün ‘şu an Ankara tarafından öne sürülen bir iade talebinden haberdar olmadıklarını’ ve ‘FBI'ın söz konusu iddialarla ilgili herhangi bir soruşturma yürüttüğü hakkında herhangi bir bilgi sahibi olmadıklarını’ açıkladığı iddia edildi.

Çeviri: İlke Birsen